Pet Shop

Giyim Büyük beden Tesettür Etek Trenckot tarz eşofman takımları bayan Mont Gömlek Pantolon T-shirt Sweatshirt Kırmızı elbiseler Ceket

01 Ekim 2022 Cumartesi

Prostat kanseri riskine karşı düzenli muayene şart

14 kişinin öldüğü kazanın nedeni....

OSMANİYE'deki tarihi yerleri gezdikten sonra Hatay'ın İskenderun İlçesi'ne dönen öğrenci, veli ve öğretmenleri taşıyan, kapasitesinin üstünde yolcu alan midibüsün kanala uçması sonucu meydana gelen kazada ölen 7'si çocuk, 14 kişinin cenazeleri, gözyaşı ve feryatlar eşliğinde toprağa verildi. 7 çocuğun dışında 5 kadın, 1 öğretmen ile 1 sürücünün de öldüğü; 26 kişinin ise yaralandığı korkunç kazaya, ihmaller zincirinin yol açtığı ortaya çıktı.

06 Haziran 2016 Pazartesi 18:30
14 kişinin öldüğü kazanın nedeni....
 Hatay'ın İskenderun İlçesi'ndeki 5 Temmuz İlkokulu 3-A öğrencileri ve velilerinden oluşan bir grup, dün 2 midibüs ile Osmaniye'deki Karatepe Müzesi ve Aslantaş Milli Parkı'nı gezi düzenledi. Resmi izin alınmayan gezi tamamlandıktan sonra akşam saatlerinde dönüşe geçildi. Hava kararmak üzereyken 37 yaşındaki Ferruşah Eşen yönetimindeki 31 KLY 69 plakalı midibüs, Cevdetiye Beldesi'nde kavşağa geldiğinde, yolun sağında park halindeki TIR'ı sollayarak sağ taraftan gelen otomobile çarptı. Kontrolden çıkan midibüs, DSİ'nin sulama kanalına uçtu. TIR'ın kavşağa yakın bir noktada park etmiş olması, midibüsün TIR'ın önünü, kanala paralel tali yoldan gelen otomobilin de TIR'ın sol şeridini görememesinden kaynaklanan kazanın ardından, tam bir can pazarı yaşandı. En çok 29 kişi taşıyabilen, ancak içinde çocuk ve yetişkin toplam 40 kişinin bulunduğu midibüs kanalda hızla suya gömüldü.

KAMERADAKİ KAZA ANI

Bir akaryakıt istasyonunun güvenlik kamerası tarafından da saniye saniye kaydedilen kaza sonrası olay yerine AFAD, itfaiye, jandarma ve sağlık ekipleri sevk edildi. Midibüs sürücüsü Ferruşah Eşen ile birlikte velilerden Sultan Keyik (35), çocukları Beritan Keyik (9) ve Baver Keyik (7); Hayriye Nur Seviner (32), boşandığı eşinden olan kızı Nehir Uludağ (9); öğrenci velisi Meral Sarı (çocuğu yaralandı), Müzeyyen Keskin ile kızı Yağmur Keskin (9), Sevgi Ayas ile oğlu Umut Ayas (9), bir öğrencinin kardeşi olan Merve Gül Pembe, Bahadır Karakurt (5), öğretmen Ahmet Cebeci yaşamlarını yitirdi.

ÖLENLERDEN 5'İ ANNE

Ölenlerden 7'inin çocuk, 5'inin anne olduğu belirtilirken, geziye katılanların yakınları kaza haberini alınca olay yerine koştu. Ölen kadınlardan 1'inin çocuğu yaralı kurtulurken, 4 kadının ise toplam 5 çocuğuyla birlikte yaşamlarını yitirmesi yürekleri dağladı.

Midibüste bulunanların yakınları kanalın kenarında ekiplerin çalışmalarını gözyaşları arasında izledi. 26 yaralı, Osmaniye ve Hatay'daki hastanelerde tedavi altına alınırken, 2'sinin durumunun ağır olduğu bildirildi. Kazanın ardından Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ Osmaniye'ye gelerek Osmaniye Valisi Kerem Al ve Hatay Valisi Ercan Topaca ile birlikte hastanede yatan yarlıları ziyaret etti.

VALİLİK: GEZİ, İZİNSİZ DÜZENLENDİ

İncelemelerin tamamlanmasından sonra kazayla ilgili Hatay Valiliği'nden bir açıklama yapıldı. Gezinin izinsiz düzenlendiğine dikkat çekilerek şöyle denildi:

"İlimiz İskenderun İlçesi 5 Temmuz İlkokulu velilerinin organize ettiği günübirlik Osmaniye İli Aslantaş Milli Parkı gezisi sırasında öğrenci ve velileri taşıyan midibüs, 5 Haziran 2016 Pazar günü saat 19.16 sıralarında yaşanan trafik kazası neticesinde Osmaniye İli Cevdetiye Beldesi'nde bulunan DSİ Sulama Kanalı'na devrilmiştir. Elim kazada midibüsteki 14 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Kazadan yaralı olarak kurtulan 24 kişi, ayakta tedavilerinin ardından taburcu edilmiş olup, durumu ağır olan 2 kişinin tedavisi devam etmektedir. Söz konusu gezinin, MEB Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği'nin 21. Maddesi'ne aykırı olarak mülki amirden izin alınmadan düzenlendiği tespit edilmiş olup, konu ile ilgili soruşturma başlatılmıştır."

ÖLMEDEN ÖNCE 3 KİŞİ KURTARMIŞ

Kazada yaşamını yitirenlerden sınıf öğretmeni Ahmet Cebeci'nin ölmeden önce 3 kişinin hayatını kurtardığı ortaya çıktı. Yakınları ve görgü tanıklarının ve yakınlarının anlattığına göre Cebeci, kazadan sağ kurtulduktan sonra midibüste bulunanları kurtarmak için suya daldı. Araçta sıkışanların 3'ünü kurtarmayı başaran Cebeci, 4'üncü kez suya daldı, ancak bir daha çıkamadı. Ahmet Cebeci'nin aynı okulda birlikte görev yaptığı öğretmen eşi Seval Cebeci'nin de geziye katıldığı ve diğer midibüste olduğu belirtildi.

GERİYE MUTLU ANLARI KALDI

Kazada ölenlerden geriye ise mutlu anlarında çektirdikleri fotoğraflar kaldı. Kazada kızı Nehir Uludağ ile birlikte hayatını kaybeden Hayriye Nur Seviner, geziye çok mutlu başladı. Midibüsün hareket etmesinden sonra beraber yolculuk ettiği Meral Sarı ile çektiği selfieyi sosyal medyada paylaşan bu fotoğraf Seviner ve Sarı'nın ölmeden önceki son bakışı oldu. Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflardan biri ise gezi sırasında öğrenci, öğretmen ve velilerin bir ağacın önünde çektirdiği hatıra fotoğrafı. 

İskenderun 5 Temmuz İlkokulu ise kaza nedeniyle tatil edildi. Sabah okula gelen bazı veli ve öğrenciler gözyaşlarına hakim olamadı.

BU KURALLARA UYULMASI GEREKİYORDU

Resmi ve özel ilkokul ile ortaöğretim kurumlarının il içi ya da il dışında gezi organizeleri Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'İlköğretim ve ortaöğretim kurumları sosyal etkinlikler Yönetmeliği'ne göre yapmaları gerekiyor. Yönetmelikte gezilerde uyulması gerekenler şöyle sıralanmış:

Gezilerin, amacına uygun olarak gündüz yapılmasına özen gösterilir. Öğretmenlerce, herhangi bir ders veya sosyal etkinlik kapsamında yapılacak etkinliklerle ilgili gezi planları en az 7 gün önce okul müdürlüğüne verilir. Gezi planı ile birlikte geziye katılacak yönetici, öğretmen, öğrenci ve varsa velilerin isimleri, adresleri, ulaşılabilecek yakınlarının telefon numaralarının yer aldığı bir liste hazırlanarak bir nüshası okul yönetimine verilir. Sosyal etkinlikler kapsamında yapılacak bilimsel, kültürel, turizm, spor ve ziyaret amaçlı geziler için, onay alınmadan önce velilerden öğrencilere ait yazılı izin belgesi alınır. 

Gezilerde, 40 öğrenciye kadar bir yönetici ve en fazla iki sorumlu öğretmen görevlendirilir. Okul müdürü, gezilerle ilgili belgeleri inceler ve yetkisinde olanları onaylar. Yetkisi dışındaki gezilerle ilgili yazıyı da en kısa sürede onay alınmak üzere il/ilçe millî eğitim müdürlüğüne gönderir. Okulun bulunduğu il sınırları dışına yapılacak gezilerle ilgili onay il/ilçe millî eğitim müdürlüğünün önerisi üzerine mülkî amirce verilir. İl içi ve il dışı gezilerde öğrencilerin kaza sigorta işlemleri, geziye gidilecek araçların seçilmesi ve diğer konularda, Okul Gezileri Çerçeve Sözleşmesinde belirtilen hükümlere uyulur.

BAKAN AKDAĞ CENAZE TÖRENİNDE

Osmaniye'deki kazada ölenlerden Hayriye Nur Seviner ile boşandığı eşinden olan kızı Nehir Uludağ'ın cenazeleri, hastane morgundan alındıktan sonra İskenderun Kaptanpaşa Camii'ne getirildi. Anne- kızın tabutlarının yan yana konulduğu törene Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Hatay Valisi Ercan Topaca, Osmaniye Valisi Kerem Al, milletvekilleri ile ölenlerin ailesi yakınları ve vatandaşlar katıldı. 

Kızı ve torununu kaybetmenin acısını yaşayan Kamile Seviner ile eşi Yusuf Seviner, törende tabutlara sarılıp gözyaşı döktü. Cenaze namazının kılınmasının ardından anne- kızın cenazeleri Çankaya Mezarlığı'nda toprağa verildi.

ANNE VE 2 ÇOCUĞU YANYANA DEFNEDİLDİ

Sultan Keyik ile çocukları Beritan ve Baver Keyik'in cenazeleri ise Buluttepe Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Çankaya Mezarlığı'nda toprağa verildi. Eşi ve çocuklarını kaybeden Vedat Keyik, törende yakınlarının desteğiyle ayakta durabildi.

Kazada ölenlerden Müzeyyen Keskin ile kızı Yağmur Keskin'in cenazeleri Karaağaç Konarlı Mezarlığı'nda, Bahadır Karakurt'un cenazesi Çankaya Mezarlığı'nda, Merve Gül Pembe'nin cenazesi ise Şekere Mezarlığı'nda gözyaşlarıyla toprağa verildi. 

Ferruşah Eşen'in cenazesi ise Diyarbakır'a gönderildi. Öğretmen Ahmet Cebeci'nin de yarın İskenderun'da toprağa verileceği belirtildi.

Cenaze törenlerinden önce Osmaniye'ye gelerek hastanelerde yatan yaralıları ziyaret eden Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Hatay'ın İskenderun İlçesi'ne geçti. Hatay Valisi Ercan Topaca ve Osmaniye Valisi Kerem Al'ın de eşlik ettiği Akdağ, kazada ölenlerin ailelerini ziyaret edip başsağlığı diledi.

'SEN ÇOK İYİ BİR ÖĞRETMENDİN' 

Derin bir hüznün hakim olduğu İskenderun 5 Temmuz İlkokulu'nun 3/A sınıfı öğrencilerinden Aşina Bedir, kazada ölen öğretmeni Ahmet Cebeci'ye sevgisini, yazdığı küçük bir notla anlatmaya çalıştı. Öğretmenini çok sevdiğini belirten Aşina, bir kağıdın üzerine kalp çizip, 'Ahmet Cebeci öğretmen seni çok seviyoruz. Sen çok iyi bir öğretmendin' yazdı. Öğrencinin bu notu, Cebeci'nin mesai arkadaşı tarafından sınıf panosuna asıldı.

Gözyaşlarına hakim olamayan İsmail Akay çok üzgün olduklarını belirterek, "Allah rahmet eylesin velilerimize, çocuklarımıza öğretmenimize, Allah ailelerine sabır versin. İzinli gittiğimiz gezilerimiz oluyordu, onun dışında velilerimizin düzenlediği geziler oluyordu, onlardan bir tanesiydi. Maalesef böyle üzücü bir sonuçla karşılaştık, Allah hepsine rahmet eylesin. Mekanları cennet olsun, bizim okuldan 4 tane, diğer başka okulda bir abla daha var öğrenci olan, Allah rahmet eylesin" diye konuştu.

CAMI PATLAYINCA HIZLA SU DOLMUŞ

Osmaniye'de 14 kişinin öldüğü kazada hayatta kalanlardan Hatay'ın İskenderun İlçesi'nde oturan kuyumcu İlyas Demirci, kaza sonrası yaşananları anlattı. Geziye eşi Olivya, kızı Vanesa ve oğlu Mişel ile katıldığını belirten Demirci, yıl sonu nedeniyle düzenlenmiş bir gezi olduğunu söyledi. Geziye katılanların da hepsinin aynı okuldan olmadığını, oğlu Mişel gibi farklı okullardan öğrenci ve velilerin de olduğunu söyledi.

Çarpışmanın şiddetiyle midibüsün camının patladığını, hızla su dolduğunu belirten İlyas Demirci, sonrasında yaşadıklarını şöyle anlattı:

4-5 KİŞİYİ KURTARDIM

"Önce kızımı verdim yukarıya, oradaki köylüler sağ olsun yardım etmeye başladılar. Ondan sonra elimden geldiğince tüm herkesi çıkarmaya çalıştım. 4-5 insan çıkartım, sonra elimi attım benim oğlanın boynu geldi, oğlanı da aldım yukarıya. Artık sol omuzum rahatsızlandı mecbur yukarı çıktım. Sonra eşimi bekledim, 5 dakika sonra çıkarttılar. Pantolonunu gördüm, ben rahatladım. Ölenlere Allah rahmet eylesin, yaralılara acil şifa, ölenlerin bütün yakınlarına sabır diliyorum."

"ARKADA OLMAMIZ BİZİ KURTARDI"

Güzel başlayan bir günün kazayla kötü bittiğini anlatan Demirci, şöyle devam etti:

"Kazada kurtulmamızın en önemli sebebi midibüsün en arka sırasında oturuyor olmamızdır. Zaten ölenlerin hepsi de ön koltukta oturanlar. Hocamız da büyük ihtimalle kaza yaptığı an öldü. Çünkü hostes koltuğunda olduğu için direkt patlayan ön cam kafatasına vurmuştur büyük bir ihtimalle diye düşünüyorum. Kızımın karnesini alacak olması nedeniyle okul gezisi diye gittik. Güzel eğlendik ama sonucu kötü oldu."

OĞLU KURTULDU ANNE ÖLDÜ

Öte yandan çocuğu sağ kurtulup kendisi kazada ölenlerden anne Meral Sarı'nın cenazesi de İskenderun'da düzenlenen törenin ardından defnedildi.

BELİNAY YOĞUN BAKIMDA

Osmaniye'de midibüsün sulama kanalına uçtuğu kazada oğlu Umut Ayas ile birlikte ölen Sevgi Ayas'ın kızı 5 yaşındaki Belinay'ın da yaralı olarak kurtarıldığı ortaya çıktı. Annesi ve ağabeyini kaybeden minik Belinay'ın sağlık durumun ağır olduğu, yoğun bakımda yaşam savaşı verdiği bildirildi. 

Ayrıca evleri birbirlerine yakın olan Ayas Ailesi ile aynı kazada Sultan Keyik, çocukları Beritan ve Baver'i kaybeden Keyik Ailesi'nin akraba olduğu belirtilirken, ailenin Belinay'ın yanında olması nedeniyle Sevgi ve oğlunun taziyeleri de Keyik Ailesi'nin taziye çadırında kabul ediliyor.

Anahtar Kelimeler: KAZAOsmaniyeNedeni

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

  Güzel kızlarıyla meşhur olan şehrimizde kaçamak yapmak isterseniz izmir eskort ilanlarında gerçek fotoğraflara önem veren papim.net sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV