29 Şubat 2020 Cumartesi

Hava saldırı sonucu 33 Mehmetçiğimiz şehit olmuştur

İş Adamı Mehmet Günak: Yeni reform paketi Türkiye’nin önünü açacak

İş Adamı Mehmet Günak: Yeni reform paketi Türkiye’nin önünü açacak

banner16
15 Nisan 2019 Pazartesi 15:29
İş Adamı Mehmet Günak: Yeni reform paketi Türkiye’nin önünü açacak
 Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye ekonomisinin temel sorunlarının çözümü konusunda atılacak adımları açıkladığı "Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019” iş dünyası başta olmak üzere toplumun önemli bir kesiminde büyük bir yankı uyandırdı. Yeni reformları değerlendiren İş Adamı Mehmet Günak, yeni reform paketinin vergi sistemi başta olmak üzere Türkiye ekonomisinin ihtiyaç alanlarına yönelik tespitleri ve çözüm önerilerini gündeme getirdiğini açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ Türkiye ekonomisi için çok büyük önem taşıyan ve yeni reformları içeren paketi açıkladı. Özellikle finans piyasalarında atılacak yeni adımların yanı sıra ihracat ve turizm gibi ülke ekonomisi için stratejik sektörlerde yapısal reformları içeren paket seçimsiz geçecek olan önümüzdeki 4,5 yıllık dönem için çok önemli başlıklar içeriyor.

Bakan Albayrak'ın açıkladığı ve ses getiren Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019'u değerlendiren İş Adamı Mehmet Günak, açıklanan her hamlenin Türkiye'deki tasarrufları ve gelirleri artırıcı adımlar olduğuna dikkat çekti. Paket içerisinde en dikkat çeken noktanın vergi ayağı olduğunu ifade eden Günak, Bakan Albayrak'ın da üzerinde fazlasıyla durduğu az kazanandan az çok kazanandan çok vergi alınacak olmasının Türkiye'deki vergi adaleti bakımından çok yerinde ve cesur hamle olduğunun altını çizdi.

“Vergi reformları yatırımların önünü açacak”

Yeni reform paketinde ön plana çıkarılması gereken hususun Kurumlar Vergisi için planlanan kademeli düşüş olduğuna değinen Günak şöyle devam etti:

"Bakan Albayrak'ın da konuşmasında değindiği gibi Türkiye'nin kendi kulvarında rekabet içerisinde olduğu ülkelerde Kurumlar Vergisi oranlarının yüzde 10 seviyelerine kadar çekilmiş durumda. Hal böyle olunca, o ülkelerle rekabet edilebilmesi ve yatırımların teşvik edilmesi


için bu yönde bir hamle artık kaçınılmazdı. İlk aşamada yüzde 22 düzeyinde olan Kurumlar Vergisi oranının çok kısa bir süre içerisinde yüzde 20'ye çekilmesi planlanıyor. Sonrasında gelecek yeni indirimler de Türkiye'de yapılacak yatırımların önünü açacak ve Türkiye'deki yatırımlar üzerinde artırıcı etki yapacaktır"

Vergisel anlamda planlanan yeniliklerin sadece Kurumlar Vergisi ile sınırla kalmadığını sözlerine ekleyen Günak, verginin tabana yayılması ve kayıt dışı ile mücadeleyi kolaylaştıracak düzenlemelerin de dikkati çektiğini ifade etti. Vatandaşlara ve iş dünyasına ek vergi yükü yaratmadan beyannamelerin yaygınlaştırılmasıyla devletin vergi gelirlerinin artırılacağına vurgu yapan Günak, mükelleflerin beyanlarının esas alınacağı daha sadeleştirildiği ve herkesin belge alan ya da belge veren olduğu bir modelle verginin tabana yayılmasının doğal yollarla önü açılmış olacak" dedi.

“Mükellef Hakları İcra Kurulu çok önemli bir rol üstlenecek”

İş Adamı Mehmet Günak, yeni reformların ardından vergi sisteminin mükellef dostu bir yapıya bürünmesiyle birlikte, elde edilecek vergi gelirlerinin artacağını ve sağlanacak başarının kalıcı olacağını ifade etti. Bu bağlamda mükellef haklarının korunması için kurulacak olan Mükellef Hakları İcra Kurulu'nun sistem içerisinde çok önemli bir rol üsteleneceğini söyleyen Günak, mükellefin bilinçlendirilmesi, vergi süreçlerinin daha sade ve somut bir hal alacağı önümüzdeki süreçte bunun gibi kurum ve kurulların, vergi sistemin merkezinde odak noktası olacağını hatırlattı.

Bakan Albayrak'ın yapmış olduğu sunumda en dikkat çekici nokta olan kıdem tazminatları hususunda atılacak adımlara da değinen Günak, bu konunun yıllardır gündeme gelen bir başlık olduğunu ve tüm paydaşlarla birlikte aynı masada tartışılması gerektiğini dile getirdi. Çalışan haklarının gözetildiği, işveren ve kamu tarafının yararına oluşturulabilecek bir model oluşturulabileceğini savunan Günak, yeni kıdem tazminatı sisteminin Türkiye'de tasarrufları artırıcı, istihdamı ve üretimi destekleyen bir yapıya kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Yeni kıdem tazminatı reformu ile ne değişecek?

Bakan Albayrak'ın hızla tamamlanacağını açıkladığı kıdem tazminatı reformuyla, mevcut sistem Bireysel Emeklilik Sistemi ile entegre bir hale getirilecek. Şu anda işten çıkarılan bir işçinin tazminatı iş sözleşmesinin son erdirilmesiyle birlikte kendisine ödeniyordu. Gündemdeki reformla birlikte bu tazminatlar BES ile entegre edilerek kurulacak olan yeni bir fonda toplanacak. Böylece çalışanlar bu fonda biriken kıdem tazminatını emekliliği hak etmesiyle birlikte alabilecek. Ancak çalışanın ev alması, evlilik gibi özel durumlarda belirli şartlar altında bu fonda biriken parasının bir kısmını çekme hakkı elde edebilecek. Ancak bu şartlar, işveren ve devlet katkısı, çalışan hakları, tutarlar ve oranların ne kadar olacağı önümüzdeki dönemde netlik kazanacak.

 

Edessa TV Haber Merkezi

banner19

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  EN ÇOK OKUNANLAR
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV