Tutuklamalar ve gözaltılar devam ediyor

15 Temmuz darbe girişiminden sonra başlayan gözaltı ve tutuklamalar 81 ile yayılınca orta büyük rakamlar çıkıyor.

Kocaeli'de FETÖ'nün emniyet yapılanmasında 27 tutuklama

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'ndeki FETÖ operasyonunda gözaltına alınan 34'ü polis 36 kişiden 27'si tutuklandı. Tutuklananlar arasında terör örgütünün şubelerden sorumlu 2 'imamı' da bulunuyor.

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'ndeki, FETÖ/PDY yapılanması kapsamında 2'si şubelerden sorumlu imam olmak üzere 36 kişi gözaltına alınarak dün adliyeye sevk edildi. Mahkeme gece saatlerinde sonuçlanırken, 2'si il imamı, aralarında komiser ve komiser yardımcılarının olduğu 25 polis tutuklandı. 3 kişi adli kontrolle serbest kalırken, 6 kişi ise serbest kaldı. 2 imanın polis olmadığı belirtilirken, tutuklananlar cezaevine götürüldü.

Kayseri'deki FETÖ soruşturmasında 37 polis tutuklandı

Kayseri'de FETÖ soruşturmasında gözaltına 45 polisten 37’si sevk edildikleri nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı. 8 polis de adli kontrol koşulu ile serbest bırakıldı.

Kayseri Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleninin yürüttüğü FETÖ/PDY darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına 45 polis, yaklaşık 20 saat savcılara ifade verdikten sonra tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeyle gönderildi. Polislerden 37’si çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı.

Kayseri'deki FETÖ soruşturmasında 2 hakim tutuklandı

Kayseri'de, FETÖ/PDY darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 6 yargı mensubundan 2'si tutuklandı. Gözaltına alınan diğer yargı mensupları adli kontrol koşulu ile serbest bırakıldı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından açığa alınan 648 hakim ve savcı hakkında başlatılan soruşturma kapsamında Kayseri'de gözaltına alınan 5 hakim ve 1 savcı hakim karşısına çıktı. Yaklaşık 10 saat süren ifade ardından nöbetçi mahkemeye çıkarılan hakimlerden Abidin Gürpınar ve Mehmet Mutlu Bartan tutuklandı. Diğer 3 hakim ve 1 savcı ise adli kontrol koşulu ile serbest bırakıldı.

22 HAKİM VE SAVCIYA "FETÖ'YE ÜYE OLMAK"TAN TUTUKLAMA

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) 648 hakim ve savcı hakkında görevden uzaklaştırma kararı vermesinin ardından başlatılan soruşturma kapsamında adliyeye sevkedilen 48 hakim ve savcıdan 22'si " FETÖ/ PDY'ye üye olmak " suçundan tutuklandı.

24 hakim ve savcı hakkında ise adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı. 2 hakim ve savcının, savcılık işlemleri hala devam ederken 19 hakim ve savcıyı arama çalışmalarının ise devam ettiği ögrenildi.

67 HAKİM VE SAVCI HAKKINDA GÖZALTI KARARI VERİLMİŞTİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı , HSYK'nın kararının ardından istanbul'da çeşitli adliyelerde görev yapan 67 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı vermişti. Hakkında gözaltı kararı bulunan 67 hakim ve savcının adliyelerdeki odalarında ve evlerinde aramalar yapılmıştı.

Aliağa'da FETÖ'ye 2 tutuklama daha

İzmir'in Aliağa İlçesi'nde FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan 2 kişi, akşam saatlerinde sevk edildikleri adliyede tutuklandı.

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Aliağa'da yapılan operasyonlarda, ilçede yarı resmi bir kamu kuruluşunun üst düzey isimlerinden T.Y. ile esnaflık yapan A.B. gözaltına alındı. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüpheliler, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine kondu.

Bu arada, FETÖ soruşturmasında ilçede daha önce tutuklananan M.K.'nın evinde arama yapan polis, evin çatısında çok sayıda örgütsel doküman ele geçirdi.

Savcı itiraz etti, PAÜ'de 9 akademisyen daha tutuklandı

Denizli'de darbe girişimi ardından FETÖ/PDY yönelik yürütülen soruşturmada kapsamında gözaltına alınıp, adli kontrol şartıyla serbest bırakılan 12 akademisyenden 9'u savcılığın itirazı üzerine tekrar gözaltına alındı.

Denizli'de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, geçen 9 Ağustos'ta, Pamukkale Üniversitesi'ne (PAÜ) operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Genel Sekreter Prof. Dr. Kenan Çoyan ile dekanlar, profesörler, doçentler, yardımcı doçentler, öğrenim görevlileri, özel kalem müdürü ve hemşirelerinde aralarında bulunduğu 43 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların evleri ve üniversitedeki odalarında da aramalar yapıldı. Gözaltına alına alınlar arasındaki Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, YÖK tarafından açığa alındı.

Prof. Dr. Bağcı, bir gün sonra sevk edildiği adliyede, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Gözaltındaki PAÜ'nün çeşitli birimlerinde görevli diğer 42 akademisyen ise polisteki ifadelerinin ardından önceki gün (Çarşamba) adliyeye sevk edildi. Adliyeye sevk edilenlerden Prof. Dr. Hasan Erken, Prof. Dr. Günfer Turgut, Prof. Dr. Bünyamin Kaptanoğlu, Prof. Dr. Nevzat Karabulut, Prof. Dr. Mustafa Serinken, Prof.Dr. Selahattin Özçelik, Prof. Dr. Recep Kutlubay, Prof. Dr. Uğur Koltuksuz, Prof. Dr. Hasan Kaplan, Prof.Dr. Muzaffer Topçu, Prof. Dr. Ahmet Çetin Can, Prof.Dr. Aziz Polat, Prof.Dr. Osman Kulak, Prof.Dr. Mustafa Golcu, Doç.Dr. Ali İhsan Bozkurt, Doç.Dr. Şerife Akalın, Doç.Dr. Emin Mete, Doç.Dr. Ali Rıza Tarakçılar, Doç.Dr. Ramazan Yağcı, Doç.Dr. Hasalettin Deligöz, Doç.Dr. Kudret Gezer, Doç.Dr. Yılmaz Kıroğlu, Yrd.Doç.Dr. Şevket Civelek, Yrd.Doç.Dr. Kadir Ağladıoğlu, Yrd.Doç.Dr. Nurettin Bilgen, öğretim görevlileri Aksun Akbıyık, Zeki Kasap, hemşireler Ayşe Kaplan, Mine Yanık ve memur Hakan Yörükoğlu tutuklandı. 12 akademisyen ise serbest bırakıldı.

SAVCILIĞIN İTARIZI ÜZERİNE 9'U DAHA TUTUKLANDI

Ancak savcılığın itirazı üzerine adli kontrol şartıyla serbest bırakılan 12 kişiden 9'u hakkında daha bugün tutuklama kararı çıkarıldı. Kararın ardından Genel Sekreter Prof. Dr. Kenan Çoyan, Prof. Dr. Ilgaz Akdoğan, Prof. Dr. Bayram Çırak, Prof. Dr. Ali Keskin, Doç. Dr. Hakan İsmail Sarı, Doç. Dr. Ali Koçyiğit, Doç. Dr. Yasemin Işık Balcı, Yrd. Doç. Dr. Fethullah Kenar ve Özel Kalem Müdürü Ahmet Erdoğmuş tutuklandı. Böylece akademisyen tutuklu sayısı 39'a yükseldi.

Aydın'da biri kaymakam, 17 kişiye FETÖ gözaltısı

Aydın'da, FETÖ/PDY yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Karacasu Kaymakamı Yavuz Gül'ün de aralarında bulunduğu 17 kamu çalışanı gözaltına alındı.

15 Temmuz'daki darbe girişimin ardından İçişleri Bakanlığı'nca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında dün mesai bitiminde açığa alınan Karacasu Kaymakamı Yavuz Gül, evinde gözaltına alındı. Öte yandan Aydın Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında da 1 kaymakam adayı ve 15 adliye çalışanı gözaltına alındı.

Şüpheliler, İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Amasya’da 23 kamu personeli FETÖ soruşturmasından tutuklandı

Amasya Valiliği, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ soruşturması kapsamında il genelinde görevden uzaklaştırılan 432 kamu personelinden 23’ü tutuklandı.

Amasya Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 11 Ağustos tarihi itibariyle görevinden uzaklaştırılan 432 kamu personelinden 23’ünün adli makamlar tarafından tutuklandığı, bildirildi. Amasya genelinde bundan sonraki süreçte de FETÖ/PDY Terör Örgütü ile mücadelenin ilgili birimler tarafından özverili şekilde sürdürüleceği ifade edildi.

FETÖ'nün kurye ablası tutuklandı

Adana'da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında firari sanığa 100 bin dolar göndermeye çalışan kurye Betül Karalürt ile İsmail G., tutuklandı, Serkan G. ise serbest bırakıldı.

Bir inşaat şirketinin sahibi olan, 3 ay önce Adana Büyükşehir Belediyesi'nden eski dönemlerde FETÖ örgütüne para aktarıldığı iddiası ile açılan davada yargılanan, kapatılan Kimse Yok Mu Derneği'nin şube başkanlığını da yapan Kemal Elibal'a yüklü miktarda para aktarılacağı istihbaratı üzerine polis, bu kişinin yakın çevresini izlemeye aldı. Şirketin eski muhasebe elemanlarından Betül Karalürt, İsmail B. ile Serkan G.'nin hesabına 100 bin dolar yatırdığı, bu kişiler aracılığı ile de Kemal Elibal'a aktaracağı saptanınca, operasyon yapıldı. 3 Ağustos'ta polis, İsmail B. ile Serkan G.'yi 100 bin dolar ile birlikte yakaladı. Banka hesabında 400 bin dolar daha olduğu belirlenen Betül Karalürt de Niğde'de gözaltına alındı.

10 günden bu yana Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulanan 3 şüpheli, sağlık kontrolünden geçirilip bugün adliyeye sevk edildi. Kurye Betül K. ile İsmail B. tutuklandı, Serkan G. ise adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı.

Elazığ'da 7 hakim ve savcı gözaltına alındı

Elazığ'da darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında, 7 hakim ve savcı gözaltına alınken, 1 ilçe müftüsü ile 9 din görevlisi açığa alındı.

Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı'nın,FETÖ/PDY ilişkin yürüttüğü soruşturmalar kapsamında, savcılık tarafından haklarında yakalama kararı çıkartılan Elazığ ve Karakoçan Adliyesi'nde görevli 7 hakim ve savcı gözaltına alınarak, sorgulanmak üzere Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele müdürlüğüne götürüldü.

Daha önce gözaltına alınan 24 hakim ve savcıdan 19'u tutuklanmıştı, 4’ü adli kontrol kararı ile serbest bırakılmıştı.

Bu arada Elazığ'ın Sivrice İlçe Müftüsü'nün de aralarında bulunduğu 9 din görevlisi, FETÖ soruşturması kapsamında açığa alındı. Elazığ’da açığa alınan din görevlisi sayısı 16 oldu.

Silvan'da 12 polis tutuklandı

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan 2'si komiser 12 polis, çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

Silvan'da FETÖ/PDY üyesi oldukları iddiasıyla haklarında gözaltı kararı çıkarılan, aralarında 2 komiserin de bulunduğu 12 şüphelinin adresine operasyon düzenledi. Gözaltına alınan şüpheli polisler, sağlık kontrolünün ardından emniyette sorgulandı. Evlerinde de KOM ekiplerince arama yapıldı. Sorgulamaları dün tamamlanan 12 polis, akşam saatlerinde Silvan Adliyesi'ne sevk edildi. Geç saatlere kadar süren yargılamanın ardından 12 polis FETÖ/PDY terör örgütüne üye oldukları iddiasıyla tutuklandı.

Edirne’de kaymakam ve öğretmen eşi gözaltına alındı

Edirne’de askeri darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Edirne Vali Yardımcısı Mustafa Serdar Bakır ve Lalapaşa Kaymakamı Faysal Yılmaz görevlerinden uzaklaştırıldı. Aynı soruşturmada açığa alınan Süloğlu Kaymakamı Numan Altay ile öğretmen eşi ise polis ekiplerince gözaltına alındı.

Askeri darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Edirne Vali Yardımcısı Mustafa Serdar Bakır, Süloğlu Kaymakamı Numan Altay ve Lalapaşa Kaymakamı Faysal Yılmaz görevlerinden uzaklaştırıldı. Dün gece Süloğlu Kaymakamı Numan Altay, bu sabah da öğretmen eşi Sibel Altay haklarında çıkarılan kararla polis ekipleri tarafından gözaltına alındı. Evlerinde yapılan aramaların ardından Altay çifti ifadeleri için Edirne Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’ne götürüldü. Soruşturma sürüyor.

Katip Çelebi Üniversitesi'ne FETÖ operasyonu: 30 gözaltı

İzmir'de FETÖ soruşturması kapsamında Katip Çelebi Üniversitesi'ne operasyon düzenlendi. 30 kişinin gözaltına alındığı operasyonda, 10 kişinin arandığı belirtildi.

Kentin yeni kamu üniversitesi olan Katip Çelebi Üniversitesi'ne FETÖ operasyonu düzenlendi. Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato'nun sürdürdüğü soruşturma sonrasında Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, belirlenen adreslere operasyon yaptı. Operasyonda şu ana kadar aralarında profesör, doçent gibi öğretim ile idari kadrodan da isimlerin olduğu 30 kişi gözaltına alındı. Soruşturma dosyasında ise 40 kişi için gözaltı kararının bulunduğu açıklandı. Haklarında gözaltı kararı bulunun 10 kişinin yakalanması için operasyonların devam ettiği kaydedildi.

Çorlu’da 1 komiser ve 4 öğretmen gözaltına alındı

Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi’nde FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 1 komiser ile 4 öğretmen gözaltına alındı.

Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla, İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ile Terörle Mücadele ekiplerince gözaltına alınan 5 şüpheli, Çorlu Devlet Hastanesi'ne götürülerek sağlık kontrolünden geçirildi. Ergene İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli Komiser Ahmet K., sağlık raporunun alınmasının ardından ifadesi alınmak üzere Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü’ne gönderildi.

Operasyonlar kapsamında lise öğretmenleri E.Ö., N.T., M.Ü. ve E.C. gözaltına alındı. 4 öğretmen emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Dün görevden alınan Terme Kaymakamı'na bugün gözaltı

Samsun'un açığa alınan Terme İlçesi Kaymakamı İlyas Gün, bugün polis tarafından gözaltına alındı.

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında dün görevden uzaklaştırılan Samsun'un Terme İlçesi'ne 19 Eylül 2014 tarihinde kaymakam olarak atanan evli 3 çocuk babası 40 yaşındaki İlyas Gün, bugün evinde yapılan arama sonrasında Samsun Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Konuyla ilgili soruşturma sürüyor.

Denizli'de FETÖ operasyonu yapan savcı ve hakim eşi için gözaltı kararı

Denizli'de, darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturma kapsamında operasyon talimatı veren savcı ile yakalanan şüphelilerin tutuklanması kararını veren hakim eşi hakkında gözaltı kararı verildi.

Geçen 31 Temmuz'da polis ve jandarma, Acıpayam'da düzenlenen 'FETÖ' soruşturması kapsamında, Cumhuriyet Savcısı U.S.'nin talimatıyla, operasyon düzenledi. İkisi avukat 14 kişi gözaltına alındı. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 1'i avukat 5 kişi tutuklandı. Soruşturmayı yapan Cumhuriyet Savcısı U.S. ile tutuklamayı yapan savcının hakim eşi S.S. hakkında da gözaltı kararı çıktı.

HSYK tarafından önceki gün haklarında açığa alınma kararı verilen daha sonra da gözaltına kararı çıkarılan 648 hakim ve savcıdan Denizli Adliyesi ve ilçelerinde de görev yapan 6 hakim ve 3 savcı bulunuyor. HSYK tarafından Acıpayam Hakimi S.S. ve Savcı eşi U.S.'nin dışında Çal Hakimi A.K., Çameli Hakimi M.D., Çivril Savcısı S.A., Çivril Hakimi G.A.A., Tavas Hakimi M.Ö., Denizli Cumhuriyet Savcısı Ö.İ.U. ve Denizli 3. Ağır Ceza Mahkemesi Üyesi Hakim S.İ. hakkında da gözaltı kararı verildi.

Savcıya nöbette gözaltı

Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’nde FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında Cumhuriyet Savcısı Ali K., nöbetinde polis tarafından gözaltına alındı.

Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekipleri tarafından Çorlu Adliyesi’nde görevli Cumhuriyet Savcısı Ali K. nöbetinde gözaltına alındı. Ali K., hastanede sağlık kontrolünden geçirildikten sonra ifadesi alınmak üzere Tekirdağ İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.

Mersin'de FETÖ'den 20 adliye personeli gözaltında

Mersin'de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan 20 adliye personeli adliyeye sevk edildi.

Emniyet Müdürlüğü'nde sorguları tamamlanan 5'i kadın 20 adliye personeli sağlık kontrolünden geçirildi. Geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye getirilen şüpheliler, arka kapıdan binaya alındı. Şüphelilerin bazılarının rahat tavırları dikkat çekti.

Iğdır Vali yardımcısı gözaltına alındı

Iğdır Vali Yardımcısı Muhlis Arslan, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrası Iğdır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince operasyon düzenledi. Yapılan operasyonda Iğdır Vali Yardımcısı Muhlis Arslan ve Iğdır Adliyesinde görevli 2 hakim, 1 savcı gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüpheliler emniyete götürülürken, 1 hakim ile 1 savcının ise arandığı bildirildi.

Adana'nın milli eğitim imamı yakalandı

ADANA'da FETÖ/ PDY soruşturmaları kapsamında öğretmenlere yönelik gerçekleştirilen ikinci dalga operasyonda, 'milli eğitim imamı'nın da aralarında bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı.

Adana Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terör ile Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubelerine bağlı ekiplerin FETÖ/PDY’nin milli eğitim içerisindeki yapılanmasını ortaya çıkarmaya yönelik yaptığı çalışmalarda, 23 farklı adrese operasyon düzenlendi. Anadolu Öğretmen Lisesi'nde görev yapan ve 'milli eğitim imamı' olduğu ileri sürülen Mehdi Orhan ile birlikte, 10 idareci, okul müdürü ve öğretmen gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda, dijital malzemeler, kendi aralarında yaptıkları sohbet ile ilgili belgeler ve Fetullah Gülen ile ilgili kitaplar ele geçirildi.

TAYİN VE SOHBETLERİ ORGANİZE EDİYORDU

Gözaltına alınan Mehdi Orhan'ın okullardaki öğretmenler arasındaki sohbetleri organize ettiği, FETÖ / PDY üyelerinin tayinlerine yön verdiği tespit edildi. Ayrıca yapılan aramalarda çıkan bir belgede okullardaki örgüt üyelerinin "öğretmenlere hediye götürmesi, onları sürekli sohbete davet etmesi, sohbette ne yapılması gerektiği, terör örgütünün yayın organlarına abonelik faaliyeti yapılması gerektiği, burs, kurs ve himmet çalışması, kurban bayramında et ve deri toplanması" yönünde talimatı olduğu ortaya çıktı.

Gözaltına alınan Mehdi Orhan ile birlikte meslek lisesi öğretmeni Mustafa Yılmazcan sağlık kontrolünden geçirildi. Ekiplerin operasyonunda evlerinde bulunamayan 13 öğretmen hakkında ise yakalama kararı çıkartıldı.

Aydın adliyesine operasyon

Aydın Adliyesi'nde bu sabah başlatılan operasyonda, çoğu savcılık biriminde katip olarak görev yapan 10'dan fazla kişi gözaltına alındı.

Darbe girişiminin ardından Aydın'da başlatılan soruşturmalar sürüyor. Bu sabah Aydın Adliyesi'ne gerçekleştirilen operasyonda, çoğu savcılık biriminde katip olarak görev yapan 10'dan fazla kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin odalarında Terörle Mücadele Şubesi (TEM) ekipleri, arama yapmaya başladı. Gözaltına alınanlar, Efeler Polis Merkezi Amirliği'ne götürüldü. Adliyedeki aramalar devam ederken, gözaltı sayısının artacağı öğrenildi.

Ak Partili Belediye Başkanı gözaltına alındı

Erzurum'un Aşkale Belediye Başkanı Ak Partili Enver Başaran, FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

FETÖ/PDY'nin darbe girişimi sonrası yapılan operasyonlar kapsamında Aşkale Belediye Başkanı Enver Başaran dün gece yarısı evinde gözaltına alındı. Başkan Enver Başaran'ın belediyedeki bilgisayarına incelenmek üzere el konulurken, ifadesi alınmak üzere Erzurum Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Yaklaşık 10 gün önce aynı soruşturmada Başaran'ın Aşkale'de market işleten iki erkek kardeşi gözaltına alınıp, serbest bırakılmıştı.

FETÖ'nün 'bölge imam yardımcısı' Güven Şahin tutuklandı

Çorum'da FETÖ soruşturmasında 'bölge imamı yardımcısı' olduğu iddiasıyla Kocaeli'nde yakalanan 30 yaşındaki Güven Şahin, getirildiği Çorum'da tutuklandı.

Çorum Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişimin ardından başlattığı FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 'bölge imam yardımcısı' olduğu iddiasıyla Güven Şahin için yakalama kararı verdi. Çorum Emniyet Müdürlüğü ve Kocaeli Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin koordineli çalışması sonucu, Kocaeli'nde saklandığı evde yakalanan Güven Şahin, Çorum'a getirildi. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Güven Şahin tutuklandı. Şahin'in örgüte bağlı evlerden, yurtlardan ve himmet paralarından sorumlu olduğu ileri sürüldü.

Zonguldak'ta 6'sı asker 18 gözaltı

Zonguldak'ın Ereğli ve Alaplı İlçelerinde FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 6’sı rütbeli asker, 18 kişi gözaltına alındı.

Cumhuriyet Başsavcılığı’nın darbe girişiminin ardından başlattığı soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Ereğli Limanı'nda bulunan Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait TCG-301 adlı gemide görevli subay, astsubay ve uzman çavuşlardan oluşan 6 askeri gözaltına aldı. Alaplı İlçesi’nde ise iş adamları, öğretmen, memur ve esnaf 12 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin Ereğli ve Alaplı İlçe Emniyet Müdürlüklerinde işlemleri devam ediyor.

Adıyaman’da 3 hakim ve 1 savcı gözaltına alındı

Adıyaman’da, görevden uzaklaştırılan 3 hakim, 1 savcı gözaltına alındı.

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu tarafından görevden uzaklaştırılan hakimler Osman C., Fatih S. ve İbrahim A. ile savcı Salih Ş. bu sabah polis tarafından gözaltına alındı. Evlerinde ve adliyedeki odalarında arama yapılan savcı ve hakimler, sorgulanmak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Bu arada haklarında yakalama kararı bulunan 1 hakim ile 1 savcının ise adreslerinde bulunamadığı öğrenildi.

İşadamı Metehan Kavuk gözaltına alındı

Kavuklar Şirketler Grubu'nun Gayrimenkul Geliştirme Grup Başkanı Metehan Kavuk, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

İzmir’in tanınmış işadamlarından Kavuklar Şirketler Grubu Başkanı Abdullah Kavuk, 6 Ağustos'ta yapılan operasyonla FETÖ üyesi olmak ve örgüte finansal destek sağlamak suçlamasıyla gözaltına alınmıştı. Abdullah Kavuk’un 30 yaşındaki oğlu, Grup'un Gayrimenkul Geliştirme Grup Başkanı Metehan Kavuk da FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

ABD’de çalışan ve darbe girişimi günü Orhangazi’ye gelen profesör tutuklandı

ABD'nin Widener Üniversitesi’nde görev yapan ve darbe girişiminin oyduğu 15 Temmuz günü Türkiye’ye geldiği belirlenen Profesör İsmail Kul ile kardeşi Mustafa Kul, 'FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklandı.

Bursa Emniyet Müdürlüğü’nü arayan ve kimlik bilgilerinin gizli tutulmasını isteyen bir kişi, yakın arkadaşı Mustafa Kul'un kendisine, 'Ağabeyi Profesör İsmail Kul'un sık sık ABD'de Fethullah Gülen ile bir araya geldiğini' söylediğini öne sürerek ihbarda bulundu. Bunun üzerine polis ekipleri harekete geçti. 2 Aıustos günü Orhangazi Muradiye Mahallesi’ndeki adrese giden polis ekipleri, Prof. İsmail Kul ve Murat Kul’u gözaltına aldı. İsmail Kul’un Amerika Birleşik Devletleri'nin Pensilvanya eyaletindeki Widener Üniversitesi'nde profesör olduğu ve terör örgütü elebaşı Fethullah Gülen ile sık sık görüştüğü iddia edildi.

15 Temmuz’daki darbe girişimi günü Türkiye’ye geldiği belirlenen Prof. İsmail Kul ve kardeşi Mustafa Kul, Bursa terörle mücadele şubesindeki sorgularının ardından çıkarıldıkları mahkemece FETÖ/PDY üyesi olmak ve darbe girişimine destek vermek suçlarından tutuklandı.

Kadın hakim ve savcı eşi, polis aracına el ele bindi

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK), FETÖ'YE yönelik başlattığı yeni soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırılan 648 hakim ve savcıdan

Bursa’da görev yapan 12’si gözaltına alındı. İnegöl'de gözaltına alınan kadın hakim ile savcı eşi, polis aracına el ele tutuşarak bindi.

HSYK’nin görevden uzaklaştırma kararının ardından Bursa Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekiplerince dün İnegöl’de 4, bu sabah Bursa’da da 8 hakim ve savcı gözaltına alındı. İnegöl Adliyesi'nden polis kontrolünde çıkarılan Hakim Burcu Z. ile savcı eşi Emre Z., el ele tutuşarak sevk aracına bindiler.

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan 12 hakim ve savcının emniyetteki ifadelerinin ardından adliyeye çıkarılacakları bildirildi.

İNEGÖL 'ABİ VE ABLASI' GÖZALTINDA

FETÖ/PDY operasyonları kapsamında, örgüt ile bağlantılı İnegöl’deki dershanelerin ağabeyi ve ablası olduğu iddia edilen öğretmen O.M. ile eşi G.M. gözaltına alındı. O.M.’nin İnegöl’deki Dershane de Müdürlük yaptığı, ardından Gürcistan’da giderek buradaki cemaat bağlantılı okullarda görev yaptığı belirtilirken, eşi G.M.’nin de söz konusu dershanelerde öğretmenlik yaptığı ve dershanelerden sorumlu abla olduğu öne sürüldü.

FETÖ/PDY operasyonları kapsamında, örgüt ile bağlantısı oldukları iddiasıyla İnegöl’deki Yıldırım Cami İmam Hatibi, İnegöl’e bağlı Çayyaka, Mesruriye ve İsaören Merkez Cami İmam Hatipleri ile Kur’an kurslarında görevli 3 personelin açığa alındığı kaydedildi.

Isparta AFAD Müdürü FETÖ'den tutuklandı

Isparta'da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Müdürü Muhammet Arabacı tutuklanırken, açığa alınan 3 kaymakam ise gözaltına alındı.

Isparta Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan AFAD Müdürü Muhammet Arabacı, emniyetteki ifadesinin ardından adliyeye sevk edildi. Arabacı, çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince 'FETÖ/PDY' üyesi olmak suçundan tutuklandı.

Soruşturma kapsamında açığa alınan Keçiborlu Kaymakamı Osman Dölek, Yenişarbademli Kaymakamı Sezer Sözen ile Gelendost Kaymakamı İsmail Demir ise gözaltına alındı.

İSTANBUL'DA 40 HAKİM VE SAVCI GÖZALTINA ALINDI

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) önceki gün 648 hakim ve savcı hakkında görevden uzaklaştırma kararı vermesinin ardından yürütülen soruşturma kapsamında İstanbul'da 40 hakim ve savcı gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Başsavcıvekili Önder Yaman koordinesinde toplam 7 savcı, adliyenin nezarethanesinde tutulan 40 hakim ve savcının ifadesini bugün almaya başladı.

ODALARINDA VE EVLERİNDE ARAMA YAPILDI

Öte yandan hakkında gözaltı kararı bulunan hakim ve savcıların, adliyedeki makam odalarında ve adreslerinde de arama yapıldığı, hala da arama yapılmaya devam edildiği belirtildi. 67 hakim ve savcının FETÖ / PDY üyeliği iddiasıyla haklarında soruşturma yürütüldüğü öğrenildi.

ADLİYELER VE GÖZALTI SAYILARI

Bakırköy Adalet Sarayı'ndan 8, Büyükçekmece Adliyesinden 1, Küçükçekmece Adliyesi'nden 1, Gaziosmanpaşa Adliyesi'nden 4, Bölge Adliye Mahkemesi'nden 2 kişi, İstanbul Adliyesi'nden 26, Anadolu Adliyesi'nden 9, Silivri Adliyesi'nden 2, Bölge İdare Mahkemesi'nden de 14 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı olduğu öğrenildi. Gözaltı kararı verilen 67 hakim ve savcıdan 40'ı gözaltına alındı, 27 hakim ve savcıyı arama çalışmalarının ise devam ettiği belirtildi.

Karaman'da FETÖ'den 18 cezaevi personeli gözaltına alındı

Karaman'da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında M Tipi Cezaevi'ne yapılan operasyonda 1'i cezaevi ikinci müdürü olmak üzere 18 kişi gözaltına alındı.

Karaman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ/PDY, soruşturması kapsamında bugün cezaevine operasyon düzenlendi. 2 Cumhuriyet Savcısı ve çok sayıda polisin katıldığı operasyonda, cezaevi binası ve otoparklardaki araçlarda arama yapıldı. Hakkında yakalama kararı çıkan 25 cezaevi personelinden aralarında cezaevi ikinci müdürünün de bulunduğu 18 kişi gözaltına alındı. 7 kişinin yakalanması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Erzincan’da FETÖ'den 6 tutuklama

Erzincan'da FETÖ/PDY'ye yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 26 kişiden 6’sı tutuklandı.

TEM Şube Müdürlüğü ekipleri'nin FETÖ/PDY’ye yönelik eş zamanlı olarak yaptıkları operasyonda gözaltına alınan aralarında Erzincan T Tipi Kapalı ve Açık Cezaevi İnfaz Kurumu ikinci Müdürü, infaz koruma memurları, katip ve mübaşirlerden oluşan 26 kişi adliyeye çıkarıldı. T Tipi Kapalı ve Açık Cezaevi İnfaz Kurumu ikinci müdürü, 4 katip, 1 infaz koruma memuru çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. 20 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Öte yandan operasyonlar kapsamında Türk Telekom İl Müdürü, 3’ncü Ordu Komutanlığı’nda görev yapan 1 albay, 1 binbaşı,1 yüzbaşı, 2 astsubay ile 2 hakim ve 2 savcı da gözaltına alındı. Gözaltına alınanların işlemlerinin devam ettiği öğrenildi.

Denizli'de işadamlarına yönelik 2'nci dalga: 29 gözaltı

Denizli'de, darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında kentte bu kez 29 işadamı gözaltına alındı.

Denizli İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri bu sabah, FETÖ soruşturması kapsamında işadamlarına yönelik 2'nci dalga operasyon düzenledi. Bu kez kentte 29 işadamı gözaltına alındı. Gözaltına alınanların evlerinde ve işyerlerinde aramalar yapıldı. İkinci dalga operasyonun geçtiğimiz günlerde yapılan ilk operasyonun devamı olduğu öğrenildi.

İlk operasyonda Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer, Meclis Başkanı Habib Yıldız ve önemli işadamlarının bulunduğu 20 kişi gözaltına alınmıştı. Bu kişilerden Necdet Özer ve Habib Yıldız'ın da aralarında bulunduğu 19 işadamı ise tutuklanmıştı.

Burdur'da 2 hakim FETÖ'den gözaltına alındı

Burdur'un Bucak İlçesi'nde görevli 2 hakim, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

Burdur İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, FETÖ soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan Bucak'ta görevli 2 hakimi gözaltına aldı. Sağlık kontrolünden geçirilen iki hakim, parmak izi ve kimlik tespiti işlemlerinin ardından sorgulanmak üzere İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Öte yandan Karamanlı İlçe Müftüsü Ramazan Avcı da aynı soruşturma kapsamında açığa alındı.

Kırklareli’nde 12 polis tutuklandı, evden beddua notu çıktı

Kırklareli’nde FETÖ/PDY üyesi oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan ve aralarında 2’nci sınıf emniyet müdürü ile komiser yardımcılarının da bulunduğu 21 polisten 12’si tutuklandı. Yapılan incelemede 4 polisin cep telefonunda FETÖ/PDY üyeleri arasında kriptolu yazışmaları sağlayan ‘bylock’ adlı mesajlaşma programı tespit edilirken, tutuklanan polislerden 3’ncü sınıf emniyet müdürü Suat Yılmaz’ın evinde ‘namazdan sonra 10 kez okunması talimatı’ bulunan beddua yazılı not kağıdı çıktı.

Kırklareli Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye oldukları gerekçesiyle haklarında gözaltı kararı çıkarılan ve aralarında 3’ncü ve 2’nci sınıf emniyet müdürü ile komiser yardımcılarının da bulunduğu 21 şüphelinin adresine eş zamanlı operasyon düzenledi. Gözaltına alınan şüpheli polisler, geçirildikleri sağlık kontrolünün ardından emniyette sorgulandı. Evlerinde de KOM ekiplerince arama yapıldı.

Kırklareli Emniyet Müdürlüğü’nde işlemleri tamamlanan 21 polis, dün Kırklareli Adliyesine sevk edildi. Gece yarısına kadar süren yargılamanın ardından Mehmet Ali Aydınlı, Özcan Çam, Erkan Kabakçılı, Adnan Başar, Suat Yılmaz, Yener Badanka, Selçuk Adnan Meral, Fatih Özdemir, Ali Osman Özkan, Hüseyin Sargın, Tahir Köşeli ve Mesut Sızlağ, ‘silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek, terör örgütüne finansman sağlamak’ suçlarından tutuklanarak cezaevine konuldu.

Şüphelilerden Hakan Çavdar, Zekeriya Kahraman, Tuncay Kaplıca, Osman Duru, Mustafa Onur ve Birol Turan ise mahkemece adli kontrol şartıyla, polis memurları Mehmet Yalçınkaya, Adıgüzel Yüksel ve Salih Kaynar ise savcılık sorgularının ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

CEP TELEFONLARINDA ‘BYLOCK’ BULUNDU

Siber Suçlar Şube Müdürlüğü ekiplerince tutuklanan şüphelilerden 3’ncü sınıf emniyet müdürleri Mehmet Ali Aydınlı, Adnan Başar, Suat Yılmaz ve komiser yardımcısı Hüseyin Sargın’ın cep telefonlarında yapılan incelemede FETÖ/PDY üyelerinin kendi aralarında kriptolu mesajlaşmalarını yaptığı ‘bylock’ adlı program bulundu.

EVİNDEN BEDDUA YAZILI NOT ÇIKTI

Kırklareli KOM ekiplerince şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda ise FETÖ/PDY Fethullah Gülen’in kitapları ele geçirildi. 3’ncü sınıf emniyet müdürü Suat Yılmaz’ın evinde yapılan aramada ise FETÖ/PFY üyeleri arasındaki ‘bylock’ adlı mesajlaşma programıyla örgüt üyelerine talimatı verilen ‘beddua’ yazılı not kağıdı çıktı. Her namazdan sonra örgüt üyelerinin 10 kez tekrar edilmesi istenen notta, ‘Ey kitabı indiren, bulutları sevk eden, hesabı seri gören, azhabı hezimete uğratan Allah'ım, şu azhab ordusunun ahengini boz, onları hezimete uğrat, konumlarını sars, onlara karşı bize nusret lütfedip inayetini müyesser kıl’ ifadeleri yer aldı. Operasyon kapsamında firar eden 3 polisin yakalanması için başlatılan soruşturma sürüyor.

Manisa'da 30 infaz koruma memuru gözaltında

Manisa'da, darbe girişiminden sonra başlatılan soruşturma kapsamında bu kez, kent merkezi ile ilçelerdeki cezaevlerinde görevli 30 infaz koruma memuru gözaltına alındı.

Darbe girişimi sonrası Manisa'da başlatılan soruşturmalar sürüyor. Kentteki soruşturma kapsamında yapılan operasyon kapsamında bu kez, kent merkezi ile ilçelerdeki cezaevlerinde görevli 30 infaz koruma memuru gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar sabaha karşı Manisa Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra emniyete götürüldü. Sayının önümüzdeki günlerde artabileceği belirtildi.

Sinop'ta FETÖ soruşturmasında 117 kişi tutuklandı

Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Duygu Bayar, yaptığı yazılı açıklamada, 290 şüpheli hakkında işlem yapıldığını ve bunlardan 117'sinin tutuklandığını kaydetti.

Sinop Cumhuriyet Başsavcısı Duygu Bayar, bir yazılı açıklama yaptı. 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yapılan operasyonlar ve sonuçları hakkında kamuoyunu bilgilendiren Başsavcı Bayar, "Sinop Cumhuriyet Başsavcılığımızca İl Merkezi ve mülhakatlarımız olan Ayancık, Gerze ve Türkeli ilçelerini de kapsayan şekilde doğrudan soruşturma yürüttüğümüz Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs ve Silahlı FETÖ/PDY Terör Örgütüne Üye Olma suçlarına ilişkin olarak; 12/08/2016 tarihi itibari ile toplamda 290 şüpheli hakkında adli işlem yapılmış olup, bunlardan 117 tanesi tutuklama istemiyle sevk edildikleri mahkemece tutuklanmıştır. 113 kişi hakkında ise mahkeme tarafından adli kontrol tedbiri uygulanmasına karar verilmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığımızca firari olan 29 şüpheli hakkında ise tutuklama istemli yakalama karan çıkartılmıştır. Halen gözaltında olan şüphelilerimiz mevcuttur. Bu soruşturmalar kapsamında daha önce açığa alınan 2 Hakim Sinop E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda tutukludur. 11/08/2016 tarihi itibari ile Gerze ve Türkeli İlçelerimizde görev yapan toplam 2 hakim ve 1 Cumhuriyet Savcısı hakkında da gözaltı, arama ve el koyma işlemleri yapılmıştır" diyerek şöyle devam etti:

"Yine bu soruşturmalar kapsamında 1 eski vali, içlerinde 1 albay, 1 yüzbaşının da bulunduğu çeşitli rütbelerde olan toplam 6 askeri personel, 26 polis, 55 öğretim üyesi ve diğer üniversite personeli, 25 cezaevi infaz koruma memuru, 3 adliye personeli, 4 i Milli Eğitim Bakanlığı Personeli, 13 Diyanet İşleri Başkanlığı Personeli, 15 Sağlık Personeli, 73 Özel Okul, Yurt, Kolej, Dershane'de görev yapanlar, 18 esnaf, 9 adet diğer kurumlarda görev yapanlar ile emekli haklarında adli soruşturma başlatılmış olup, soruşturmalar halen devam etmektedir. Silahlı FETÖ/PDY Terör Örgütü ve Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs suçuna karşı tüm halkımız ile birlikte mücadele edilmektedir. Bu kapsamda terör örgütü ile bağlantısı olduğu bilinen kişiler ile ilgili bilgisi bulunan vatandaşlarımızın adli makamlara başvurarak görgü ve bilgilerini paylaşmaları aynı zamanda bir vatandaşlık görevidir, terör ile mücadeleye katkı sağlamak isteyen duyarlı vatandaşlarımızdan tanıklık yapmak isteyip de kimliğini gizlemek isteyenler için de kanunlarımızda düzenlemeler bulunmaktadır, bu kapsamda Tanık Koruma Kanunu ve diğer kanunlar sayesinde Gizli Tanıklık Müessesesinin istenildiği taktirde uygulanabilecegi göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca bu örgüt ile geçmişte bağlantısı olan, üyeliği bulunan, fikir, eylem ve açıklamaları ile destek veren ancak pişmanlık duyarak bildiklerini adli merciler ile paylaşmak isteyen vatandaşlarımızın Cumhuriyet Başsavcılığımıza bizzat başvurarak, 'suç işlemeyi önlemek, mensup olduğu yasa dışı örgütün amaçladığı suçun işlenmesine engel olanları ve işlediği suçtan pişmanlık duyanları cezalandırmayarak topluma kazandırmak' amacını taşıyan ilgili kanun maddesince etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanabileceklerini hatırlatmak isteriz."

Kayseri'de 5 hakim ve 1 savcı gözaltına alındı

Kayseri'deki FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan 5 hakim ve 1 savcı, sağlık kontrolü için Adli Tabipliğe getirildi. Burada yapılan işlemlerinin ardından 6 kişi adliyeye gönderildi.

Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan hakimler B.K, E.B.Y, M.M.B, A.G. ve İdare Mahkemesi Üyesi hakim S.M.K. ile Cumhuriyet Savcısı M.Y., elleri plastik kelepçeli olarak Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Tabipliğine getirilerek sağlık kontrolünden geçirildi. Gözaltına alınan 6 kişi daha sonra nöbetçi mahkemeye çıkarılmak üzere Adliye’ye götürüldü.

Kayseri'de FETÖ'den 23 polis tutuklandı

FETÖ darbe girişimine yönelik Kayseri'de başlatılan soruşturmada gözaltına alınan 44 polisten 23'ü tutuklanarak cezaevine gönderildi.

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma çerçevesinde önce silah ve kimliklerine el konularak görevden uzaklaştırılan, daha sonra da gözaltına alınan 44 polis, emniyetteki işlemlerinin ardından elleri plastik kelepçeli olarak getirildikleri Adli Tabiplik'te sağlık kontrolünden geçirilip adliyeye gönderildi. Savcılıktaki sorguları tamamlandıktan sonra nöbetçi mahkemeye çıkarılan polislerden 23'ü tutuklanırken, 21 polis ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Van'da 28 adliye personeli gözaltına alındı

Van Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirilen FETÖ/PDY operasyonunda 28 adliye personeli gözaltına alındı.

Darbe girişimi sonrası Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında, polis bugün sabah saatlerinde çeşitli adreslere eş zamanlı operasyon yaptı. Operasyon kapsamıda 28 adliye personeli gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerin ikametlerinde yapılan aramalarda ele geçirilen çeşitli dijital materyallere el konuldu. Şüpheli 28 adliye personelinin emniyetteki sorgusu sürüyor.

Konya'da FETÖ/PDY'de polise ikinci dalga operasyonu: 46 gözaltı

Konya'da darbe girişiminin ardından FETÖ/PDY yönelik başlatılan soruşturma kapsamında düzenlenen ikinci dalga operasyonunda 46 polis gözaltına alındı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, darbe girişiminin ardından FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında polise yönelik düzenlenen operasyonlarda aralarında müdür yardımcısı, şube müdürleri ve komiserlerin bulunduğu 51 polis tutuklandı, 12'si adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. Polise, bugün ikinci dalga operasyonu düzenlendi. Aralarında şube müdürleri, emniyet amiri ve komiserlerin bulunduğu haklarında yakalama kararı çıkartılan 56 polisten 46'sı eş zamanlı düzenlenen operasyonla gözaltına alındı. 10 kişinin yakalanması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

KARAMAN'DA 28 KİŞİ TUTUKLANDI

Karaman'da ise yine FETÖ/PDY soruşturması kapsamında dün adliyeye sevk edilen 12'si komiser 21 polis memuru ile 7 öğretmen, çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Sivas'ta FETÖ soruşturmasında 92 tutuklama

Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, FETÖ/PDY darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmalar kapsamında şu ana kadar 92 kişinin tutuklandığını söyledi.

Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, FETÖ'nün darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmalar hakkında bilgi verdi. Herhangi bir mağduriyete sebebiyet vermemek için soruşturmaların titizlikle devam ettiğini belirten İrcal, Sivas Adliyesi'nde şimdiye kadar 37 hakim ve savcının tutuklandığını belirterek, "15 Temmuz darbe girişimi milletimizin feraseti nedeni ile akamete uğraması, başarısızlığa uğraması neticesinde tabi devletimiz bazı tedbirler almak zorunda. İlk önce kendini, daha sonrada sorumlu olduğu milletini korumak zorunda soruşturmalarda bu kapsamda yürütülüyor. İnce eleyip sık dokuyoruz. Bu nedenle deliller bulmakta ve bunların suçlarını delillendirmek de çok titiz çalışma gerektiriyor. Bu kapsamda yürüttüğümüz soruşturmalarda şu ana kadar adliyemizden 37 hakim ve savcı tutuklandı, bunların 7'si hakkında adli kontrol verildi, 3'te yakalamalı olarak firari hakim ve savcımız var. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) son aldığı karar gereğince de 8 hakim ve savcı açığa alındı. Bunların gözaltı işlemleri yapıldı. Arama, el koyma ve diğer işlemleri devam ediyor" dedi.

"FETÖ'DEN 10 KİŞİ FİRAR"

FETÖ soruşturmaları kapsamında hakim ve savcılar ile aralarında askerlerin de bulunduğu tutuklu sayısının 92 olduğunu belirten İrcal, "Soruşturmalar tabi sırf hakim savcı yönünde devam etmiyor. Asker ayağı var, diğer kurumlardaki kamu görevlileri ayağı var, sivil vatandaş ayağı var. Bu kapsamda da tutuklamalar yapıldı. Tutukluların dışında 46'da adli kontrol kararımız var. 10 tane de yakalamalı olarak da aranan şahsımız var. 20'de gözaltında şüpheli var, ama bu rakamlar günlük olarak değişiyor" diye konuştu.

Antalya'da 12'si hakim ve savcı 24 kişi gözaltında

Antalya'da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 12 hakim ve savcının da aralarında bulunduğu 24 kişi gözaltına alındı.

Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, haklarında gözaltı kararı çıkarılan 15 hakim ve savcıdan 12'sini gözaltına aldı. Diğer 3 hakim ve savcının yakalanması için çalışmalar sürüyor. Gözaltına alınanlar arasında Akseki Cumhuriyet Savcısı Hasan Şahin Sarıoğlu da yer alıyor.

Soruşturma kapsamında Kumluca İlçesi'nde ise hakkında yakalama kararı çıkarılan 24 kişiden 12'si gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerin iş adamı ve FETÖ'nün kapatılan okullarında görev yapan öğretmenler olduğu açıklandı. Soruşturma kapsamında diğer 12 kişinin yakalanması için çalışmalarını sürdürüyor.

Erzurum'da Gülen'in yeğeni tutuklandı

Erzurum'da polis tarafından gözaltına alınan FETÖ Fetullah Gülen'in yeğeni Abdullah Korucuk tutuklandı.

Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin 9 Ağustos günü düzenlediği operasyonda darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltına alınan Fethullah Gülen'in yeğeni Abdullah Korucuk ifadesinin tamamlanması ardından dün akşam saatlerinde adliyeye sevk edildi. Fethullah Gülen'in kız kardeşinin oğlu ve özel bir yabancı dil okulunun sahibi olan Abdullah Korucuk, savcılıktaki sorgusunun ardından tutuklanma talebi ile Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi. Mahkeme, Abdullah Korucuk'u, 'FETÖ terör örgütü üyesi' suçlamasıyla tutuklayarak cezaevine gönderdi.

Kayseri'de FETÖ/PDY soruşturmasında 8 avukata tutuklama

KAYSERİ'de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 8 gün gözaltına kaldıktan sonra nöbetçi mahkemeye sevkedilen 2’si kadın 17 avukattan 8’i tutuklandı. 9 avukat ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kayseri Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele (TEM) ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan 17 avukat, Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki Adli Tabiplikte sağlık kontrolünden geçirilerek nöbetçi mahkemeye sevkedildi.

Yaklaşık 15 saat savcıya ifade veren avukatlardan Sibel Gürkök, Mahmut Aydın, Hakan Özbek, Hakan Baykan, Oğuz Holat, İsmail Yağmur, Necati Coşkun ve Ahmet Kemal Göncü tutuklandı. 9 avukat ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Sahil güvenlik gemisinde görevli 10 asker gözaltına alındı

Zonguldak'ta FETÖ/PDY soruşturması kapsamında sahil güvenlik gemisinde görevli 10 asker gözaltına aldı.

Cumhuriyet Başsavcılığı'nın darbe girişiminin ardından başlattığı soruşturma kapsamında akşam saatlerinde Zonguldak limanındaki Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait TCSG-86 gemisine giden polis ekipleri, arama yaptı. Aramanın ardından gemide görevli, aralarında subay, astsubay ve uzman çavuşların bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı.

Ekipler, gözaltına alınanların araçlarında da arama yaptı. Polis, bazı belge ve dokümanları alarak incelemek üzere emniyete götürdü.

20 akademisyene gözaltı

İzmir'de FETO/PDY soruşturması kapsamında İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’ne polis sabah saatlerinde operasyon düzenlendi. Operasyonda 20 akademisyen gözaltına alındı.

Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Batu'nun yürüttüğü soruşturmada toplam 40 kişinin isminin bulunduğu öğrenildi. Gözaltına alınan şüpheliler İzmir Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.

ESKİ İL EMNİYET MÜDÜRÜ İLE BİRLİKTE 22 KİŞİ TUTUKLANDI

Bursa’da, FETÖ/PDY operasyonu kapsamında gözaltına alındıktan sonra adliyeye sevk edilen 25 şüpheliden biri, savcılık tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Mahkemeye çıkarılan şüphelilerden, aralarında eski İl Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya'nın da bulunduğu 22 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. 2 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Uşak'ta 25 sağlık personeli gözaltına alındı

Uşak'ta, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 25 sağlık personeli gözaltına alındı.

Uşak İl Emniyet Müdürlüğü'nce yapılan operasyonda 1 doktor, 7 hemşire, 5 ebe, 8 sağlık memuru, 3 veri hazırlama memuru ve 1 laborant olmak üzere toplam 25 sağlık personelini gözaltına aldı. Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, emniyetteki sorgularının ardından adliyeye sevk edilecek.

Gaziantep'te FETÖ soruşturmasında 1 adliye çalışanı tutuklandı

Gaziantep'te, darbe teşebbüsü soruşturması kapsamında gözaltına alınan 1 adliye personeli tutuklandı, 23 öğretmen ise gözaltına alındı.

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, FETÖ'nün 15 Temmuz gecesi yaptığı darbe teşebbüsünün ardından başlatılan soruşturma kapsamında Gaziantep Adliyesinde çalışan ve gözaltına alınan Arslan Bülbül çıkarıldığı mahkemece tutuklandığı bildirdi. Açıklamada, yine aynı soruşturmada gözaltına alınan 7 hakim-savcının adli kontrol talebiyle serbest bırakıldığı ve 23 öğretmenin gözaltına alındığı ifade edildi.

Adana'da 6 hakim ve savcı gözaltına alındı

Adana'da 6 hakim ve savcı Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2'nci Dairesi tarafından FETÖ/PDY üyesi oldukları iddiasıyla açığa alınan 648 hakim ve Cumhuriyet savcısı hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca gözaltı kararı verildi. Bunun üzerine gözaltı listesinde bulunan Adana Adliyesi'nde görevli 3 Cumhuriyet Savcısı ve 1 hakim ile Adana Bölge İdare Mahkemesi'nde görevli 2 hakim olmak üzere toplam 6 kişi gözaltına alındı.

Emniyete götürülen şüphelilerin sorgularının devam ettiği bildirildi.

İzmir'de 13 hakim ve savcıya gözaltı

İzmir'de görevli 13 hakim ve savcı, darbe soruşturmanın ardından önce açığa, kısa süre sonra da polisin düzenlediği operasyonda gözaltına alındı. Şüphelilerden savcı Fatih Genç'in, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katil zanlısı olarak yakalanan Ogün Samast'ı sorguladığı ayrıca, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Askeri Bilgi ve Belge Bulundurma, Rahip Santoro Cinayeti gibi davalarda görev aldığı öğrenildi.

Darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturmalar kapsamında, dün açığa alınan 13 hakim ve savcı hakkında gözaltı kararı verildi. İzmir Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bugün şüphelilerin yakalanması için operasyon düzenledi. Gözaltına alınan hakim ve savcılar, Çankaya Semti'ndeki emniyet binasına getirildi. Şüphelilerden savcı Fatih Genç'in, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katil zanlısı olarak yakalanan Ogün Samast'ı sorguladığı ayrıca, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Askeri Bilgi ve Belge Bulundurma, Rahip Santoro Cinayeti gibi davalarda görev aldığı öğrenildi. Emniyet yetkilileri, gözaltına alınan hakim ve savcıların İzmir'deki kumpas davalarında görev aldığını söyledi.

Gaziantep'te 4 hakim ve 1 savcıya gözaltı

HSYK kararıyla görevden uzaklaştırılan 648 hakim ve savcıdan Gaziantep'te görev yapan 4 hakim ve 1 savcı gözaltına alındı, 5 hakim ve savcı ise aranıyor.

HSYK kararıyla görevden uzaklaştırılan 648 hakim ve savcıdan, Gaziantep'te görev yapan 10 hakim ve savcı hakkında, yakalama kararı çıkarıldı. Haklarında yakalama kararı çıkarılan 4 hakim ve 1 savcı gözaltına alınırken, 5 hakim ve savcının yakalanması için çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

Elazığ'da 8 adliye personeli tutuklandı

Elazığ'da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan 14 adliye personelinden 8'i tutuklandı.

FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmalar kapsamında, aralarında katiplerin de bulunduğu 14 adliye personeli gözaltına alındı. Gözaltına alınan 3'ü kadın 14 şüpheli, emniyetteki sorgularının tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edildi. Savcılıkta ifade veren 14 kişi, tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevkedildi. Burada 14 şüpheliden 8'i tutuklandı. 6'sı ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Düzce'de FETÖ soruşturmasında 4 yargı mensubuna gözaltı

Düzce'de, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 2 hakim, 2 savcı gözaltına alındı.

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı çıkarılan 7 hakim ile savcının ev ve lojmanlarında polis ekiplerince arama yapıldı. Aramalarda delil niteliği taşıyan bazı belge ve dökümanlara el konuldu. Operasyonda 2 hakim ve 2 savcı gözaltına alınırken, 3 yargı mensubunun yakalanması için çalışma başlatıldı.

Kentte daha önce gözaltına alınan 16 hakim ve savcıdan 15'i tutuklanmış, 1'i adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Şanlıurfa’da 72 polis gözaltına alındı

Şanlıurfa’da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Emniyet Müdürlüğü'nde görevli aralarında şube müdürlerinin de olduğu 72 polis gözaltına alındı.

Darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü'nde görevli olan ve örgütle bağlantıları tespit edilen 1'i şube müdürü, 2'si emniyet amiri, 23'ü komiser 72 polis gözaltına alındı. Gözaltına alınan ve odalarında arama yapılan polislerin, Bylock adlı mesajlaşma uygulamasıyla FETÖ’ye bilgi aktardıkları ileri sürüldü. Meslektaşları tarafından gözaltına alınan polislerin Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde sorgulanmasına başlandı.

Urla'da 26 kişiye 'FETÖ' tutuklaması

İzmir'in Urla ilçesinde, FETÖ/PDY yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 34 kişiden 26'sı tutuklandı. 4'ü adli kontrol şartıyla olmak üzere 8 şüpheli ise serbest bırakıldı.

Urla İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından FETÖ/PDY ile bağlantısı olduğu belirlenen kişi, işyeri, dernek, yurt ve diğer kurumlara yönelik düzenlenen operasyonlarda İ.H.Ç., K.G., H.Ö., H.S., A.B., K.A., A.G., A.E., M.M.B., Ş.A., S.N., Ş.S., S.A., S.S., H.G., K.N.H., H.K., E.B., B.S., H.H.A., M.U., E.G., M.B., C.D., M.C., A.Z., M.D., K.Ş., C.K., R.E., H.W., Ç.B., Ö.K.V. ve U.A. gözaltına alındı. Operasyon kapsamında 6 kişinin daha yakalanması için çalışmaların sürdüğü bildirildi. Polisteki, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 26'sı tutuklandı. Diğer 8 şüpheli arasındaki K.A., A.B., M.D. ve M.C. adli kontrol şartıyla, Ç.B., Ö.K.V., H.W. U.A. ise savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Doğubayazıt'ta 26 asker tutuklandı

Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nde FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan 30 askerden 26'sı tutuklandı.

Polis tarafından 8 Ağustos günü gözaltına alınan 30 asker ifadeleri alınmak üzere Uluyol Polis Karakolu'na götürüldü. İfade işlemleri ardından gözaltındaki askerler Doğubayazıt adliyesine çıkarıldı. 30 asker 26'sı Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanırken 4'ü adli kontrol koşuluya serbest bırakıldı.

Burdur'da FETÖ/PDY operasyonlarında 78 kişi tutuklandı

Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, ilde FETÖ/PDY operasyonu kapsamında 451 kişi hakkında işlem yapıldığını, bunlardan 78'inin tutuklandığını söyledi.

Burdur Cumhuriyet Başsavcısı Sadi Doğan, yürütülen FETÖ/PDY soruşturmalarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Soruşturmaların devam ettiğini aktaran Başsavcı Doğan, örgütün yönetici sınıfı ve finans kaynağı olduğu düşünülen kişilerle ilgili başlatılan soruşturmalarda 38 kişi hakkında işlem yapıldığını, bunlardan 13'ünün tutuklandığını, 11 kişinin gözaltında olduğunu, firari olan 10 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldığını, 4'ünün ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını kaydetti.

Burdur'da yürütülen soruşturma kapsamında bugüne kadar toplam 451 kişi hakkında işlem yapıldığını anlatan Başsavcı Doğan merkezde 43, Bucak'ta 15, Gölhisar'da 10, Yeşilova'da 3, Tefenni'de 7 olmak üzere toplam 78 kişinin tutuklandığını kaydetti. Halen gözaltında 26 kişi bulunduğunu anlatan Başsavcı Doğan, Burdur Cezaevi'ne dışardan getirilen tutuklu sayısının ise 120 olduğunu belirtti.

'İHBAR' VE 'İTİRAF' ÇAĞRISI

FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturmanın devam ettiğini, gözaltına alınan kamu görevlileri ve sivillerin mal varlıklarına da tedbiren el konulduğuna işaret eden Başsavcı Doğan, şöyle dedi:

"Bu yapıyla bağlantısı olmayan hiç kimsenin soruşturma kapsamına alınmaması, masum insanların lekelenmemesi hususunda büyük itina gösterilmektedir. Hakkında yeterince delil bulunmayan kimselerin, basit bir iddiayla ya da delille gözaltına alınması ya da tutuklanması kesinlikle mümkün değildir. Tüm vatandaşlarımızdan bu yapıyla ilgili bilgi sahibi olanların cumhuriyet başsavcılığımıza bilgi vermesi beklenmektedir. Ayrıca bu örgüte mensup kişilerin kendiliğinden gelerek cumhuriyet başsavcılığımızın araştırma kapsamında olmayan hususlarla ya da kişilerle ilgili itiraf niteliğinde bilgiler vermesi halinde hakkında yasal olarak zorunlu cezasızlık sebebi bulunmaktadır."

Alaşehir'de 11 kişiye FETÖ tutuklaması

Manisa'nın Alaşehir İlçesi'nde, FETÖ/PDY yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan aralarında Alaşehir adliyesinde çalışan katip ve savcı şoförü ile öğretmenlerinde bulunduğu 11 kişi tutuklandı.

Alaşehir Cumhuriyet Savcılığı'nın darbe girişiminin ardından başlattığı FETÖ/PDY soruşturmasında, Alaşehir Adliyesi'nde şoför olarak görev yapan A.E. (Ahmet Eğercioğlu), aynı zamanda Memur-Sen'e bağlı Büro Memur-Sen Alaşehir Temsilcisi olan katip Ö.Ş. (Ömer Şeker), öğretmenler A.R.E. (Ali Rıza Erçel), S.Y. (Süleyman Yaşar), M.K. (Mustafa Kılınç) ile FETÖ'ye bağlı yurtlarda görev yapan S.P. (Songül Pala), Ü.İ. (Ümmü İsem) ve N.C. (Nazlı Cengiz), sohbetlerde ders verdiği belirlenen G.Y. (Gazi Yılmaz) ile C.U. (Cennet Uman) ve M.K. (Makbule Kayalı) geçen 8 Ağustos'ta gözaltına alındı. Dün (Çarşamba) adliyeye sevk edilen 11 şüpheli tutuklandı.

Tutuklananlar arasında bulunan Büro Memur-Sen Alaşehir Temsilcisi Ö.Ş., darbe girişimi sonrasında 15 Temmuz şehitleri için Cumhuriyet Meydanı'nda lokma döktürmüştü.

Öte yandan Alaşehir'de 15 Temmuz'dan bu yana 14 emniyet görevlisi, 3 savcı, 2 hakim, 2 adliye personeli, 1 astsubay, 8 öğretmen, 1 avukat, 1 öğrenci, 2 doktor ve 28 esnaf olmak üzere toplamda 62 kişinin tutuklandığı bildirildi. Gözaltında halen 15 kişinin bulunduğu da belirtildi.

Nurettin DOĞAN / ALAŞEHİR (Manisa), (DHA)

Ereğli'de 2 akademisyen gözaltına alındı

Zonguldak'ın Ereğli İlçesi'nde, FETÖ/PDY soruşturmasında 2 akademisyen gözaltına alındı.

Ereğli Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltı kararı bulunan 3 kişinin adreslerine sabah polis eş zamanlı baskın yaptı. Bülent Ecevit Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi'nde görevli araştırma görevlisi Mesut Ş. ile Yrd.Doç.Dr. Mehmet B. evlerinde gözaltına alındı. İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli emniyet amiri Orhan A. ise evde bulunamadı. 3 kişinin evlerinde ve araçlarında arama yapıldı. Aramalarda çeşitli belge ve dokümanlara el konuldu. Gözaltına alınan 2 kişi emniyete götürülürken, emniyet amirini arama çalışmaları sürüyor.

Şanlıurfa’da 20 hakim ve savcı gözaltına alındı

Şanlıurfa'da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında HSYK tarafından açığa alınan 20 hakim ve savcı gözaltına alındı. Hakkında yakalama kararı çıkarılan 2 hakim ise duruşma sırasında yakalandı.

HSYK tarafından dün açığa alınan ve bugün haklarında yakalama kararı verilen hakim ve savcılardan 20'si görev yaptıkları Şanlıurfa'da yakalandı. Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, 2 hakimi adliyede duruşma sırasında, 18'ini ise evlerinde gözaltına alarak sorgulamak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürdü. Polislerin, gözaltına alınan hakim ve savcıların ev ve adliyedeki odalarında başlattığı aramalar ise sürüyor.

Bursa'da 43'ü rütbeli 130 polis açığa alındı

Bursa'da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 43'ü rütbeli 130 polis açığıa alındı.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne bağlı ekiplerinin yürüttükleri FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, örgütle bağlantılı oldukları bildirilen 130 polis açığa alındı. Açığa alınan polislerin 43'ünün rütbeli personel olduğu kaydedildi. Yetkililer, devam eden soruşturma kapsamında açığa alınacak başka polislerin de olabileceğini sözlerine eklediler.

Konya'da FETÖ/PDY'den 437 kişi tutuklandı

Konya'da darbe girişimi ardından başlatılan Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında 2 bin 756 kamu görevlisi açığa alındı, 437 kişi de tutuklandı.

Konya Valiliği, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 11 Ağustos 2016 tarihi itibariyle 2 bin 756 kamu görevlisinin açığa alındığını ve 437 kişinin da tutuklandığını açıkladı.

Uşak'ta 23 sağlık personeline gözaltı

UŞAK'ta, darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında 23 sağlık personeli gözaltına alındı.

Uşak İl Emniyet Müdürlüğü tarafından bu sabah yapılan operasyonda; 1 doktor, 5 hemşire, 5 ebe, 8 sağlık memuru, 3 veri hazırlama memuru ve 1 laborant olmak üzere 23 sağlık personelini gözaltına aldı. Emniyete götürülen şüphelilerin sorgulamalarına başlandı.

Çorlu'da ilköğretim öğrencilerini cemaatin sohbetin götüren 3 öğretmen tutuklandı

Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’nde FETÖ/PDY soruşturması kapsamında kapatılarak mühürlenen Bilgi Etüd Merkezi’nden, Fetullah Gülen’e ait kitapları çalarak ilköğretim öğrencilerini cemaatin sohbetlerine götürdüğü tespit edilen 3 öğretmen tutuklandı.

Tekirdağ’ın Çorlu İlçesi’ndeki FETÖ/PDY soruşturması kapsamında cemaatin Bilgi Etüd Merkezi mühürlenerek kapatıldı. İlçede öğretmen olan Halil Akdi, Raşit Şahin ve Oğuzhan Çiftçioğlu önceki gece yarısı kapatılan etüd merkezine girerek FETÖ/PDY elebaşısı Fetullah Gülen’in yazdığı kitapları çaldı. Terörle Mücadele ekiplerince başlatılan soruşturma kapsamında kitapları çaldığı belirlenen öğretmenler Halil Akdi, Raşit Şahin ve Oğuzhan Çiftçioğlu gözaltına alındı. Yapılan incelemede öğretmenlerin etüd merkezine gelen ilköğretim öğrencilerinden bazılarını da cemaatin sohbet toplantılarına götürdükleri belirlendi.

Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde ifadeleri alınan 3 öğretmen, çıkarıldıkları mahkemece 'Suç delilini yok etme, ve FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlarından tutuklandı.

Öte yandan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Çerkezköy ve Çorlu İlçesi’ndeki görevli doktor, eczası, diş hekimi ile sağlık memurunun da aralarında bulunduğu 8 kişi gözaltına alındı.

Adana'da infaz kurumlarındaki 61 görevli gözaltına alındı

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından darbe girişiminin ardından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Adana Ceza İnfaz Kurumları ile Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nde görevli, aralarında sosyolog, psikolog, öğretmen, vaiz, sağlık memuru zda bulunan 61 personel gözaltına alındı, 9 kişi ise aranıyor.

Emniyet Müdürlüğü ekipleri bugün sabah çok sayıda adrese eş zamanlı operasyonlar düzenledi. Cezaevleri ile Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nde görevli 61 personelin evlerinde de arama yapıldı. Soruşturma kapsamında 9 kişi hakkında ise yakalama kararı çıkartıldığı belirtilen Adana Cumhuriyet Başsavcılığı açıklamasında şu bilgiler verildi:

"FETÖ/PDY terör örgütü ile irtibatlı olduğu belirlenen Adana F Tipi Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu, E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu, Adana Açık Ceza İnfaz Kurumu, Karataş Açık Ceza İnfaz Kurumu ile Adana Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nde infaz koruma memuru, sosyolog, psikolog, öğretmen, vaiz, sağlık memuru ve sayman gibi çeşitli görevlerde bulunan 70 personel ile ilgili arama ve el koyma kararı verilmiştir. İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin FETÖ/PDY'nin ceza infaz kurumu ve denetimli serbestlik yapılanmasına yönelik düzenlediği operasyonda şüphelilerden 61'i gözaltına alınmıştır. Şüpheliler arasında, FETÖ/PDY terör örgütüne üyeliği, mensubiyeti veya bunlarla irtibatı olduğu iddiasıyla daha önce görevden uzaklaştırılan personel de bulunmaktadır. Yapılan incelemede, şüphelilerden bazılarının kendi aralarında cep telefonlarında 'Bylock' isimli şifreli mesajlaşma programı kullandıkları tespit edilmiştir. Soruşturma kapsamında 9 şüphelinin firari olduğu, şahısları yakalama çalışmaları sürdürülmektedir."

Uşak'ta FETÖ operasyonunda 20 'abla' tutuklandı

Uşak merkezli 8 kentte yapılan operasyonda, 'FETÖ Ablası' oldukları iddiasıyla gözaltına alınan ve dün adliyeye sevk edilen 22 kadından 20'si tutuklandı.

Uşak Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturma kapsamında geçen 3 Ağustos'ta, Uşak merkezli 8 ildeki 20 adrese eş zamanlı operasyon yapıldı. Haklarında gözaltı kararı çıkartılan 29 şüpheli kadından 22'si yakalandı. 7 kişinin ise yurt dışına kaçtıkları belirlendi. Yakalananlar arasında önceden 'FETÖ' operasyonu kapsamında tutuklanan, Uşak Organize Sanayi Bölgesi eski Başkanı Ali Yıldırım'ın eşi Rukiye Yıldırım da yer aldı.

Yakalananların, FETÖ örgütüne 'Altın Nesil' yetiştirme iddiasıyla insan kaynağı sağlayan 'Ablalar' oldukları öne sürüldü. Şüphelilerin, vatandaşların dini duygularını istismar ederek örgütün finansı için kermes, himmet, kurban, zekat ve bağış gibi etkinliklerden gelir elde ettikleri, toplanan geliri ise örgütün kurduğu sermaye şirketleri ile örgüt mensuplarının şirketlerine yönlendirerek aklama faaliyetinde bulundukları iddia edildi.

'ABLALAR'IN FAALİYETLERİ

'Ablalar' yapılanmasının faaliyetleri de şöyle sıralandı:

"Örgütün çıkardığı gazete, dergi ve mecmua gibi finans desteği ve aynı zamanda örgüt tabanına ideolojik fikirler veren gizli talimatların yayıldığı abonelikleri organize ettiği, örgütün finans kaynağı olan Asya Katılım Bankası'na finansal destek sağladıkları, örgütün en önemli amacı olarak 'Altın Nesil' oluşturma faaliyetleri kapsamında insan kaynağı temin ettikleri, örgütün gizli kasaları olan ağabeylere kayıt dışı para aktardıkları, çevrelerinde farklı isim kullanarak 'Kod isim' kullandıkları, örgüt içinde 'Abi' olarak adlandırılan örgüt üyeleri ile 'Bylock' adlı şifreli programla gizlilik içinde haberleştikleri."

Uşak İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'nde işlemleri tamamlanan 22 kişi, dün adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden Özgül S., Tülay Y., Gonca D., hemşire Sibel E., Rukiye Yıldırım, işadamı eşleri Yonca K., Emine D., Meral T., Melek K., Saliha B., Sevim K., Neslihan B., Zeliha K., Handan K., Emel Y., Züheyla D., Şükran Ö., Sevda K., Selime U. ve Merve K., Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı. Şüphelilerden Ebru B. Savcılık'tan serbest bırakılırken, Vildan K. ise adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ'NDEN GÖZALTINDAKİ 42 AKADEMİSYENDEN 30'U TUTUKLANDI

Denizli'de, darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturma kapsamında Pamukkale Üniversitesi'nde görevli dekanlar, profesörler ve doçentlerin de bulunduğu 42 akademisyenden 30'u tutuklandı. 12'si ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturma kapsamında geçen hafta Salı günü Pamukkale Üniversitesi'ne operasyon düzenledi.

Operasyon kapsamında PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Genel Sekreter Prof. Dr. Kenan Çoyan ile dekanlar, profesörler, doçentler, yardımcı doçentler, öğrenim görevlileri, Özel Kalem Müdürü ve hemşirelerinde aralarında bulunduğu 43 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin evlerinde ve üniversitedeki odalarında da aramalar yapıldı. Gözaltına alınmasının ardından YÖK tarafından da açığa alınan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, gözaltına alındıktan bir gün sonra sevk edildiği adliyede adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. PAÜ'nün çeşitli birimlerinde görevli 42 akademisyen ise emniyetteki ifadelerinin ardından 9 gün sonra dün (Çarşamba) mahkemeye çıkarılmak üzere adliyeye sevk edildi.

30'U TUTUKLANDI

Sabah saatlerine kadar süren mahkeme sonucunda profesör doktorlar H.E. (Hasan Erken), G.T. (Günfer Turgut), B.K. (Bünyamin Kaptanoğlu), N.K. (Nevzat Karabulut), M.S (Mustafa Serinken), S.Ö. (Selahattin Özçelik), R.K. (Recep Kutlubay), U.K. (Uğur Koltuksuz), H.K. (Hasan Kaplan), M.T. (Muzaffer Topçu), A.Ç.C. (Ahmet Çetin Can), A.P. ( Aziz Polat), O.K. (Osman Kulak), M.G. (Mustafa Golcu), doçent doktorlar A.İ.B. (Ali İhsan Bozkurt), Ş.A. (Şerife Akalın), E.M. (Emin Mete), A.R.T. ( Ali Rıza Tarakçılar), R.Y. (Ramazan Yağcı), H.D. (Hasalettin Deligöz), K.G. (Kudret Gezer), Y.K. (Yılmaz Kıroğlu), Yardımcı Doçent doktorlar Ş.C. (Şevket Civelek), K.A. (Kadir Ağladıoğlu), N.B. (Nurettin Bilgen), Öğretim Görevlileri A.A. (Aksun Akbıyık), Z.K. (Zeki Kasap), hemşireler A.K. (Ayşe Kaplan), M.Y. (Mine Yanık) ve memur H.Y. (Hakan Yörükoğlu) tutuklandı.

PAÜ Genel Sekreter K.Ç. (Kenan Çoyan), A.K. (Ali Keskin), B.Ç. (Bayram Çırak) ve I.A. (Ilgaz Akdoğan), doçent doktorlar F.F. (Fatih Fırıncı), S.Y.A. (Sebahat Yılmaz Ağladıoğlu), H.İ.S. (Hakan İsmail Sarı), Y.I.B. (Yasemin Işık Balcı) ve A.K. (Ali Koçyiğit), yardımcı doçentler doktorlar F.K. (Fethullah Kenar), öğretim görevlisi K.G. (Kadriye Gezer) Özel Kalem Müdürü A.E. (Ahmet Erdoğmuş) yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Siirt'te FETÖ'den 10 polis tutuklandı

Darbe girişimiyle ilgili Siirt'te devam eden FETÖ/PDY soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve sorguları tamamlanan, 20 emniyet mensubundan 10'u çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili Siirt'te başlatılan ve halen devam eden soruşturma kapsamında gözaltına alınan 20 polis, Siirt Adliyesi'ne sevkedildi. Savcılıkta verdikleri ifadenin ardından tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevkedilen 20 polisten 10'u tutuklanırken, 10'u ise adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı.

Konu ile ilgili Siirt Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, "15 Temmuz günü FETÖ/PDY terör örgütünün darbe girişimi ile ilgili olarak ilimizde devam eden soruşturma kapsamında; Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kararına istinaden '3713 sayılı TMK, 5237 sayılı TCK madde 314/2 terör örgütüne üye olmak, madde 220 suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek ve kurulan örgüte üye olmak, örgüt faaliyetleri kapsamında madde 158/1-a dini inanç ve duyguları istismar edilmek suretiyle nitelikli dolandırıcılık yapmak, 6415 sayılı terörizmin finansmanının önlenmesi hakkında kanuna muhalefet etmek' suçlarıyla ilgili olarak yakalanarak gözaltına alınan ve emniyetteki işlemleri tamamlandıktan sonra Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edilen, içerisinde daha önce emniyetin istihbarat, terör, kaçakçılık, asayiş gibi kritik birimlerinde görev yapmış görevlilerinde bulunduğu bir 2'nci sınıf emniyet müdürü, bir 3'üncü sınıf emniyet müdürü, 4 komiser yardımcısı ve 14 polis memuru çıkarılmış oldukları mahkeme neticesinde; O.U., R.E., K.M., M.S.A., H.A., H.T., H.Y., H.B., U.B., Ü.Y isimli 10 şahıs tutuklandı. S.B., İ.B., G.K., M.D., Ü.İ., Ş.U., A.A., F.A., U.Y., Y.İ., isimli 10 şahıs hakkında ise adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı kararı verildi. Siirt Emniyet Müdürlüğü olarak, FETÖ/PDY terör örgütünün darbe girişimi ile ilgili gözaltına alınan ve tutuklanan kişiler ile ilgili hazırlanan tablo ekte belirtilmiştir. Mücadelemizde bizlere yardımcı olmak isteyen vatandaşlarımızın 155'i veya Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüze ait (0484) 223 22 82 - 223 54 36 nolu telefonları aramaları büyük önem arz etmektedir. Siirt İl Emniyet Müdürlüğü olarak mücadelemiz aralıksız devam etmektedir" denildi.

İSTANBUL ADLİ TIP KURUMU'NDA FETÖ/PDY OPERASYONU: 63 UZMAN DOKTOR GÖZALTINDA

İstanbul Adli Tıp Kurumu'nda FETÖ/PDY yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında tamamı profesör ve doktor olan 63 kişi için gözaltı kararı verildi. İstanbul Adli Tıp Kurumu'nda FETÖ/PDY yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma devam ediyor. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Ömer Faruk Aydıner tarafından yürütülen soruşturma kapsamında kurumda görevli tamamı profesör ve uzman doktorlardan oluşan 63 kişi için gözaltı kararı verildi. Hakkında gözaltı kararı verilen bazı isimlerin, gözaltına alınarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldükleri öğrenildi. Bu kişilerin emniyet işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilmesi bekleniyor. Aynı soruşturma kapsamında daha önce de 18 kişi gözaltına alınmış, 7 kişi tutuklanmış, 11 kişi de serbest bırakılmıştı.

FETÖ'nün Tire imamı tutuklandı

İzmir'de yakalanan FETÖ'nün Tire imamı olduğu öne sürülen gıda teknikeri Mustafa Ç. ile Ödemiş'te öğretmen Levent A., gözaltına alındı. Geçen dört günün ardından adliyeye sevk edilen iki zanlı, tutuklandı.

Darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturma kapsamında, FETÖ'nün Tire imamı olduğu öne sürülen gıda teknikeri Mustafa Ç. ile Ödemiş'te öğretmen Levent A. geçen cumartesi gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Mustafa Ç. ve Levent A., Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince tutuklandı.

Öte yandan; 5 Ağustos'ta, Tire'nin Maltepe yakınlarında çıkan küçük çaplı arazi yangının nedeni de belli oldu. Yangının, kimliği belirsiz kişi veya kişilerce Fetullah Gülen'e ait belge ve dokümanların yakılmak istendiği sırada çıktığının belirlendiği ifade edildi.

BAYINDIR'DA İSE 4 TUTUKLAMA

Ayrıca Bayındır'da, FETÖ soruşturması kapsamında bugüne kadar gözaltına alınan 16 şüpheliden Sadık A., Ekmel G., Mustafa U. ve Hüseyin Şükrü Ö.'nün tutuklandığı belirtildi. Zanlıların, ev, işyeri ve araçlarında yapılan aramalarda örgütün birbirlerini tanımakta şifre olarak kullandığı 1 dolarlar ile çok sayıda bilgi belge ve doküman ele geçirildiği belirtildi. Pasaportlarına el konulan diğer 12 zanlının ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi.

Denizli'de gözaltına alınan gazeteci tutuklandı

Denizli'de, darbe girişimi sonrası yürütülen soruşturma kapsamında dört gün önce gözaltına alınan Cihan Haber Ajansı (CHA) eski muhabiri Resul Cengiz, sevk edildiği adliyede tutuklandı.

OHAL Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname'yle kapatılması kararı verilen medya kuruluşlarından CHA'nın Denizli Bürosu'nda muhabir olarak çalışan evli ve bir çocuk babası Resul Cengiz, darbe girişimi ardından başlatılan 'FETÖ' soruşturması kapsamında, 5 Ağustos cuma akşamı polis tarafından gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Resul Cengiz, tutuklandı.

CHA'ya kayyum atanmasının ardından iştan çıkarılan Resul Cengiz, yerel haber yayınlayan bir internet sitesi kurmuştu.

Öte yandan; Denizli'de yürütülen 'FETÖ' soruşturması kapsamında tutuklanan kişi sayısı toplam 91'e yükseldi. Daha önce mahkemeye çıkarılıp serbest bırakılan 11'inci Komando Tugayı'nda görevli üç rütbeli subay, tekrar gözaltına alınarak adliyeye sevk edildi ve tutuklandı. Böylelikle soruşturma kapsamında komutanlıkta tutuklanan subay sayısı ise 56'ya yükseldi.

Denizli Müftülüğünde görevli üç imam da sevk edildiği adliyede tutuklandı. Açığa alınan personel sayısı ise 1229'a yükseldi.

İzmir'de adliyede FETÖ operasyonu

İzmir'de FETÖ'nün adliyede görev yapan üyelerine yönelik düzenlenene operasyonda, gözaltı sayısı 64'e çıktı.

Bu arada operasyonun ayrıntılarda ortayla çıkmaya başladı. Tamamı zabıt katibi olan FETÖ üyelerinin, savcıların ve mahkemelerin yazışmalarını takip ettikleri, kimlere ne zaman operasyon yapılacağını öğrendikten sonra ise gerekli kişilere haber verdikleri belirlendi. Katiplerin, böylelikle yakalanması için hazırlık yapılan kişilerin kaçmalarını sağladıkları tespit edildi. Darbe sürecinden önce onlarca FETÖ üyesinin, bu şekilde kaçmasını sağladıkları öne sürüldü. Polisin bu yöndeki araştırmaları, sanıkların kimliklerini ortaya çıkardı. Bu arada sanıkların, operasyon haberlerini telefon görüşmeleriyle değil özel bir sistem üzerinden haber verdikleri de ortaya çıktı. Operasyona dair bilgi alan sanıkların, bu bilgileri 'By-lock' mesajlaşma programını kullandıkları belirlendi.

Erzincan'da 2 üsteğmen ve 1 teğmen tutuklandı

Erzincan 59’uncu Topçu Tugay Komutanlığı'nda görev yapan 2 üsteğmen ile 1 teğmen çıkarıldıkları mahkeme tarafından FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklandı.

Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ/PDY yapılanmasına yönelik başlattığı soruşturma çerçevesinde 59’uncu Topçu Tugay Komutanlığı’nda görev yapan aralarında binbaşı, yüzbaşı, üsteğmen, teğmen, astsubay, uzman çavuşların bulunduğu 28 kişi hakkında işlem yapıldı. Mahkemeye çıkarılan 28 kişiden, iki üsteğmen ile bir teğmen tutuklanarak cezaevine konulurken, 25 kişi adli kontrol kapsamında serbest bırakıldı.

Tokat Yeşilay Derneği Başkanı gözaltına alındı

Tokat'ta FETÖ/PDY yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Yeşilay Derneği Tokat Şube Başkanı Mehmet Samur gözaltına alındı.

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki FETÖ/PDY mensubu bir grup askerin darbe girişimi sonrası Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sürüyor. Bu kapsamda Yeşilay Derneği Tokat Şube Başkanı Mehmet Samur gözaltına alındı. Ayrıca Tokat Devlet Hastanesinde görevli 9 kişinin de açığa alındığı öğrenildi.

Samsun'da FETÖ soruşturmasında 12 avukat gözaltında

Samsun'da FETÖ/PDY soruşturması yürüten polis, Samsun Barosu'na kayıtlı 12 avukat ile 1 sivil kişiyi, gözaltına aldı. 3 avukatın da arandığı bildirildi.

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde FETÖ/PDY soruşturması yürüten Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, Samsun barosuna kayıtlı bazı avukatları takibe aldı. Yapılan takibin tamamlanmasının ardından bu sabah erken saatlerde harekete geçen polis 12 avukat ile 1 sivil kişiyi FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınarak Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi. Polis avukatlara ait 11 avukatlık bürosu, 16 ev, daha önce mühürlenerek kapatılan Samsun Güven Hukuk Tahkim ve Arabuluculuk Derneği'nde (TAHKİM-DER) arama yaptı. Yapılan aramalarda ele geçen belge ve dökümana el kondu. Gözaltına alınan 12 avukat ve 1 sivil hakkında başlatılan soruşturmanın devam ettiği bildirildi. Öte yandan firarda olan 3 avukatın yakalanması için çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

Niğde'de Işık Evleri bölge imamı yakalandı

Işık Evleri bölge imamlarından olduğu öne sürülen Ahmet Şafak, Niğde'de yakalandı.

Polis, 80 yaşındaki T.Ç.'yi ölü olarak gösterip, 2 milyon 500 bin lira değerindeki 32 dekar arsasının hile yoluyla elinden alınarak, kentte faaliyet gösteren Sedef A.Ş.'ye devredilmesiyle ilgili 3 ay önce hakkında yakalama kararı çıkarılan Ahmet Şafak'ın bir akrabasının evinde olduğu bilgisine ulaştı. Harekete geçen ekipler, eve düzenlediği operasyonla Şafak'ı yakaladı.

Aynı zaman FETÖ'nün Işık Evleri bölge imamlarından olduğu belirtilen Ahmet Şafak, sorgusunun ardından sabah saatlerinde sevk edildiği Niğde Adliyesi'nde tutuklandı.

Bolu'da FETÖ/PDY soruşturmasında 88 kişi tutuklandı

Bolu'da, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ/PDY soruşturmasında şimdiye kadar 88 kişi tutuklandı.

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmada FETÖ/PDY ile bağlantısı olduğu iddiasıyla gözaltına alınan şüphelilerden şimdiye kadar 88'i tutuklandı. Tutuklanan 2 vali yardımcısı, 3 subay, 11 polis, 13 öğretim görevlisi, 15 hakim ve savcı ile aralarında işadamı, avukat, memur, hemşire, sivil toplum örgütü başkanlarının yer aldığı 88 kişi tutuklanarak cezaevine konuldu.

Tokat'ta FETÖ operasyonlarında 243 kişi tutuklama

TOKAT Valiliği,FETÖ/PDY yönelik yürütülen soruşturma kapsamında kentte 243 kişinin tutuklandığını açıkladı.

Tokat Valiliği tarafından yapılan açıklamada kentte yürütülen FETÖ/PDY Darbe Soruşturmasında 10 Ağustos itibariyle toplam 538 kişi hakkında işlem yapıldığına dikkat çekilerek, 'Bunlardan 7 askeri personel, 54 emniyet personeli, 18 hakim ve savcı, 1 kaymakam, 1 vali yardımcısı, 14 öğretim üyesi, 96 öğretmen, 35 serbest meslek, 17 çeşitli ünvanlarda devlet memuru olmak üzere toplam 243 kişi tutuklanmış, 44 kişi ise gözaltında bulunmaktadır" denildi.

Kapatılan Mevlana Üniversitesi'nin twitter hesabından '14 Ağustos' mesajı atan 6 kişi tutuklandı

Konya'da darbe girişiminin ardından OHAL kapsamında Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Mevlana Üniversitesi'nin resmi twitter hesabından ‘14 Ağustos’ mesajı attıkları ileri sürülen üniversite personeli 6 kişi tutuklandı.

Gevher Sultan Eğitim Araştırma Sağlık ve Kültür Vakfı'na ait Mevlana Üniversitesi, darbe girişiminin ardından Olağanüstü Hal Kapsamı'nda alınan önlemlere ilişkin Kanun Hükmünde Kararname kapsamında 15 vakıf üniversitesiyle birlikte kapatıldı. Ancak geçen 3 Ağustos günü kapatılan Mevlana Üniversitesi'nin resmi twitter hesabından,

'14 Ağustosta mesajı' yayınlandı.

Mesajın yayınlanmasının ardından çalışma başlatan polis, mesajları yayınladığı ileri sürülen kapatılan üniversitenin Basın Yayın ile Bilgi İşlem Merkezi'nde görevli 8 kişiyi gözaltına aldı. Bu kişilerden 1'i polisteki ifadesinin ardından, 1'i adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı. 6 kişi ise çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Soruşturma kapsamında 1 kişinin de yakalanması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Erbaa Belediye Başkanı gözaltına alındı

Tokat'ta FETÖ/PDY yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Erbaa Belediye Başkanı AK Partili Hüseyin Yıldırım ile birlikte 6 kişi gözaltına alındı.

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki FETÖ/PDY terör örgütü mensubu bir grup askerin darbe girişimi sonrası Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sürüyor. Bu kapsamda Erbaa Belediye Başkanı Hüseyin Yıldırım, Belediye Başkan Yardımcısı Bülent Uzun ile birlikte belediyede görevli diğer 4 kişi polis tarafından gözaltına alındı. Ayrıca polisin Başkan Yıldırım'ın makamında ve belediye binasında arama yaptığı öğrenildi.

Diyarbakır'da FETÖ'den 196 kişi tutuklandı

Dayirbakır'da darbe girişimi sonrası Diyarbakır'da başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Cumhuriyet Savcılarınca bugüne kadar 912 kişi hakkında yasal işlem yapılırken, bunlardan 196'sı tutuklandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bugün yapılan yazılı açıklamada, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 912 kişi hakkında yasal işlem yapıldığı belirtildi. Cumhuriyet Savcıları'nın talimatı ile haklarında yasal işlem yapılan bu kişilerden 196'sı tutuklanırken, 178 kişi hakkında da adli kontrol kararı verildi. 182 kişinin serbest bırakıldığı soruşturma kapsamında, 81 kişi hakkında yakalama kararı çıkarıldı, 275 kişi ise halen gözaltında ve kolluk işlemleri devam ediyor.

Kırklareli’nde 15 adliye çalışanı gözaltına alındı

Kırklareli’nde askeri darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında aralarında adliye memurları, zabıt katibi ve mübaşirlerin de bulunduğu 15 kişi gözaltına alındı.

Kırklareli Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, askeri darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında adliye personeli 17 kişinin, bağlantısı tespit etti. Bu sabah Kırklareli’nin yanı sıra Lüleburgaz ve Demirköy’deki adresleri tespit edilen şüphelilerin evlerine eş zamanlı baskınlar düzenlendi. Hakkında gözaltı kararı verilen 17 adliye çalışanından aralarında memur, zabıt katibi ve mübaşirlerin de bulunduğu 15’i yakalandı.

BAZI EVLERDE 1 DOLAR

Kırklareli Devlet Hastanesi’ndeki sağlık kontrolünün ardından 15 şüpheli ifadeleri için Kırklareli Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Evlerde yapılan aramalarda ise örgüt içerisinde ‘şifre’ olduğu öne sürülen 1 dolarlık banknot, Banka Asya kartları, harici bellek ve bilgisayarlara el konuldu. Operasyon kapsamında 2 kişin de arandığı belirtildi.

Van’da FETÖ'den 8 infaz koruma memuru tutuklandı

Van’da yapılan FETÖ operasyonunda gözaltına alınan 30 infaz koruma memurundan 8’i tutuklandı.

Darbe girişimi sonrası FETÖ'ye yönelik Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında, polis tarafından 4 gün önce yapılan operasyonlarda gözaltına alınan 30 infaz koruma memurundan 9'u, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılık sorgusunun ardından tutuklama talebiyle mahkemeye çıkarılan 9 memurdan 8'i terör örgütü üyeliğinden tutuklanırken, 1 memur adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 21 memurun emniyetteki sorguları sürüyor.

Isparta'da 23 polis tutuklandı

Isparta'da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan 47 polis memurundan 23'ü tutuklandı.

Isparta'da 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Isparta Emniyet Müdürlüğü'nde görevli 5'i emniyet müdürü, 2'si emniyet amiri toplam 47 polis memuru gözaltına alındı. 5 gün önce sabah saatlerinde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan polisler emniyetteki sorgularının ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Polislerden 23'ü tutuklanırken, 13'ü adli kontrol şartlı olmak üzere 24 polis serbest bırakıldı.

Sakarya'da Kimse Yokmu Derneği yöneticilerine gözaltı

Sakarya'da, Olağganüstü Hal kapsamında kapatılan Kimse Yok mu Derneği'nin 11 şube yöneticisi FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

Sakarya Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrasında FETÖ'ye yönelik sürdürülen operasyon kapsamında Kimse Yokmu Derneği'nin 11 eski ve yeni yöneticisini sabah saatlerinde gözaltına aldı. Gözaltına alınanların ev ve işyerlerinde arama yapan polis bilgisayarlara el koyarken, soruşturma kapsamında yeni gözaltıların olabileceği belirtildi.

Afyonkarahisar'da FETÖ'den tutuklananlar 192'ye çıktı

Afyon'da darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklananların sayısı 192'ye yükseldi. 1031 kamu personelinin ise açığa alındığı kentte 39 firari aranıyor.

Afyonkarahisar Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturmaya ilişkin bilgiler aktarıldı. Soruşturmalar kapsamında dün itibariyle açığa alınan kamu personeli sayısının 1031 olduğu belirtilirken, aralarında 3 vali yardımcısı ve 1 kaymakamın da bulunduğu 98 kamu personelinin tutuklandığı kaydedildi. Diğer personelle ilgili soruşturmanın sürdüğü, 1 savcı ve 7 emniyet personelinin ise firari olduğu aktarıldı.

Aksaray'da FETÖ operasyonunda 57 polis gözaltına alındı

Aksaray'da FETÖ'ye yönelik başlatılan soruşturma kapsamında 57 polis memuru gözaltına alındı.

Aksaray Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından darbe girişiminin ardından FETÖ/PDY'ye yönelik başlatılan soruşturma sürüyor. Soruşturma kapsamında bugün İl Emniyet Müdürlüğü'nde görevli, aralarında şube müdürü, emniyet amiri ve komiserlerinde bulunduğu 57 polis memuru gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüpheliler, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Aksaray İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Şırnak'ta Ak Parti eski İl Başkanı da gözaltına alındı

Şırnak'ta, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra başlatılan soruşturma kapsamında Ak Parti Şırnak eski İl Başkanı Mehmet Demir ve Şırnak Şehit ve Gazi Yakınları Derneği Başkanı Mehmet Güngör'ün de aralarında bulunduğu 4 kişi gözaltına alındı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında 81 ilde başlatılan soruşturma kapsamında Şırnak'ın Kumçatı beldesinde dün akşam askerler aralarında Şırnak Ak Parti eski İl Başkanı Mehmet Demir, Şırnak Şehit ve Gazi Yakınları Derneği Başkanı Mehmet Güngör, öğretmen Mehmet Koç ve İdris Demir adlı bir kişiyi gözaltına aldı. Şüpheliler Şırnak Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Darbe girişimi soruşturması kapsamında daha önce Şırnak merkezde bulunan 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı'nın da aralarında olduğu 4 general gözaltına alınarak çıkarıldıkları mahkemede tutuklanmış ve silahlı kuvvetlerle ilişkileri kesilmişti.

Tarsus'taki FETÖ soruşturmasında 46 kişi tutuklandı

Mersin'in Tarsus İlçesi'nde FETÖ'ye yönelik olarak yapılan soruşturma kapsamında 46 kişi tutuklandı.

Yapılan çalışmalarda 'örgüte aidiyeti, iltisakı veya irtibatı' tespit edilen 93 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Emniyette sorgulanan şüphelilerden 72'si adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 46'sı tutuklanırken, 26'sı da adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. 21 şüphelinin ise emniyetteki işlemlerinin devam ettiği bildirildi.

Sabah FETÖ/PDY operasyonuna katılan polis, akşam gözaltına alındı

Konya'da darbe girişiminin ardından FETÖ'ye yönelik süren soruşturma kapsamında dün 30 kişinin gözaltına alındığı operasyona katılan polis memuru Hilmi Y., akşam Karaman'da sürdürülen aynı soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından darbe girişiminin ardından FETÖ/PDY'ye yönelik başlatılan soruşturma sürüyor. Soruşturma kapsamında dün işadamları ve akademisyenlerin aralarında bulunduğu haklarında yakalama kararı çıkan 73 kişiden 30'u gözaltına alındı.

30 kişinin gözaltına alındığı operasyona katılan Asayiş Şube Müdürlüğü'nde görevli Hilmi Y., akşam evinde gözaltına alındı. Hilmi Y. ile birlikte 2 polis daha gözaltına alındı. Gözaltına alınan 3 polisin daha önce Karaman İl Emniyet Müdürlüğü'nde görev yaptığı ve o dönem Karaman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi. 3 polis, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra Karaman'a gönderildi.

Karaman'da ise dün yapılan operasyonda 21 polis, 8'i öğretmen 29 kişi gözaltına alındı.

Şanlıurfa’da 46 akademisyen tutuklandı

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan 52 akademisyenden 46'sı tutuklandı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında Harran Üniversitesi’nde terör örgütü FETÖ/PDY adına faaliyette bulunduğu saptanan 52 akademisyen gözaltına alındı. Sorgulamalarının ardından dün adliyeye sevk edilen akademisyenler, sabah saatlerine kadar süren ifade verme işleminin ardından nöbetçi mahkemeye çıkarıldı. Nöbetçi mahkeme de şüpheli akademisyenlerden 46'sını tutuklarken, 6'sını ise adli kontrol şartıyla serbest bıraktı.

Hakkari'de 4 polis ve 4 infaz koruma memuru tutuklandı

Hakkari'de FETÖ/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan ve dün mahkemeye sevk edilen 4 polis ile 4 infaz koruma memuru tutuklanırken, 3'ü polis toplam 9 kişi de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Hakkari'de polis tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda 1'i kadın toplam 7 polis ile aralarında infaz koruma memurlarının da olduğu 17 kişi emniyetteki sorgularının ardından dün mahkemeye sevk edildi. Gece geç saatlere kadar süren mahkeme sonucunda 4 polis ve 4 infaz koruma memuru tutuklanırken, 3'ü polis toplam 9 kişi de adli Kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi kurmayları tutuklandı

Mersin'de FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan Mersin Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri ve eski Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu, Başkanvekili Mehmet Özgür Sanal'ın da aralarında olduğu 10 kişi tutuklandı.

Dün sabah erken saatlerde sağlık kontrolünden geçirilerek adliyeye sevk edilen 23 kişiden 9'u, savcılık ifadesinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. 14 şüpheli ise 'Silahlı terör örgütüne üye olmak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya ve görevini yapmaya engel olmak, terör örgütüne finansman sağlama' suçundan tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edildi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haluk Tunçsu, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Özgür Sanal, Özel Kalem Müdürü Hüdaverdi Aydoğdu, Zabıta Daire Başkanı ve Tarsus Eski İlçe Emniyet Müdürü Yaşar Aksoy, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Aşkın Günay, Mali İşler Daire Başkanı Tevfik Dinçer, İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Mustafa Yalın, Personel Şube Müdürü Fuat Kurt, Mustafa Şahin ve Dalyan Yalçın tutuklandı. Serdar Aslan, Ali Selçukoğlu, Murat Türkili ve Avukat Hüseyin Ozan Çetin ise yurt dışına çıkış yasağı koyularak adli kontrol kararıyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

BAZI EVLERDEN 1 DOLAR ÇIKTI

Öte yandan zanlıların ev ile iş yerlerinde yapılan aramalarda elde edilen örgütsel dokümanlar, bilgisayarlar, kitapların da aralarında bulunduğu ve 2 kamyon dolusu olduğu belirtilen deliller de Adli Emanete alındı. Bazı şüphelilerin evlerinde ise 1'er dolar ele geçirildiği belirtildi.

Soruşturma kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanı MHP'li Burhanettin Kocamaz'ın danışmanı Erkan Karaaslan hakkında ise yakalama müzekkeresi çıkartıldı.

Uşak'ta FETÖ operasyonunda 23 polis tutuklandı

Uşak'ta, darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında adliyeye sevk edilen 23 polis tutuklandı. Böylelikle aynı operasyonda gözaltına alınan toplam 37 polisin tamamı tutuklandı.

Uşak İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, darbe girişimi soruşturması kapsamında daha önce Uşak İl Emniyet Müdürlüğü'ndeki görevlerinden uzaklaştırılan 37 emniyet mensubunu, geçen 1 Ağustos'ta gözaltına aldı. Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulamaları tamamlanarak geçen 5 Ağustos'ta adliyeye sevk edilen, aralarında üçüncü ve dördüncü sınıf emniyet müdürlerinin de bulunduğu 37 polisten 14'ü tutuklandı.

Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulamaları tamamlanan 3 komiser, 11 komiser yardımcısı, 1 başpolis ve 8 polis memuru ise dün sabah elleri kelepçeli, yoğun güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk edildi. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği 23 polis hakkında da tutuklama kararı verdi. Böylelikle operasyonda gözaltına alınan 37 polisin tamamı tutuklandı.

Adıyaman’da 16 polis tutuklandı

Adıyaman’da, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında görevden el çektirildikten sonra gözaltına alınan 16 polis tutuklandı.

Darbe girişiminin ardından FETÖ'ye yönelik başlatılan operasyon kapsamında, 5 gün önce Adıyaman Emniyet Müdürlüğü'nde görevli 23 polis gözaltına alındı. Gözaltına alınan 23 polis sorgulamalarının ardından adliyeye sevk edilDİ. Polislerden 7'si adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, 16’sı ise

Antalya'da 50 zabıt katibi ve infaz koruma memuru gözaltında

Antalya'da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, aralarında infaz koruma memurları ve adliye zabit kâtiplerinin bulunduğu 50 kişi gözaltına alındı.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından operasyon düzenlendi. Sabah erken saatlerde diğer birimlerin de destek verdiği operasyonda, aralarında adliyede görevli zabıt katipleri ile infaz koruma memurlarının bulunduğu 50 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde ve çalıştıkları kurumdaki masa çekmecelerinde arama yapıldı. Ele geçirilen bilgisayarlara ve hafıza kartlarına el konuldu.

Kocaeli'nde FETÖ operasyonunda 28 tutuklama

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nde, FETÖ/PDY kapsamında gözaltına alınanlardan aralarında 7'si 'emniyet imamı', 21'i polis toplam 28 kişi tutuklandı. 2 kişi adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nde FETÖ/PDY soruşturması kapsamında emniyetin içerisindeki yapılanmaya yönelik operasyon kapsamında gözaltına alınan 30 kişi dün adliyeye sevk edildi. Aralarında Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nden sorumlu imam B.D. ve M.E, kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele şubesinden sorumlu K.D, Derince ve Körfez ilçe emniyet müdürlüklerinden sorumlu S.E, istihbarat şubeden sorumlu M.K. ve F.C. ile polis eşlerinden sorumlu B.C.'nin bulunduğu 7 terör örgütünün imamı ile 23 polis adliyeye sevk edildi.

Örgütünün imamları arasında öğretmenlerin de bulunduğu belirlenirken, 2'si kadın 30 kişi savcılıkta ifadelerinin alınmasının ardından mahkemeye sevk edildi. Aralarında imamların da olduğu 28 kişi tutuklanırken, 2 kişi ise adli kontrol şartı ile serbest kaldı.

SAMSUN'DA 9 POLİS TUTUKLANDI

Samsun'da FETO/PDY soruşturması kapsamında gözaltına alınan 16 polis, emniyetteki işlemlerinin ardından bugün adliyeye sevk edildi. Polislerden 3'ü savclık ifadesinin ardından serbest bırakılırken, 4'ü ise çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest kalırken, 9 polis ise tutuklanarak cezaevine konuldu.

Isparta'da açığa alınan personel sayısı 1000'i geçti

Isparta'da FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında bugüne kadar 1085 kişi açığa alınırken, 132 kişi de tutuklandı.

Isparta Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında Süleyman Demirel Üniversitesi, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sağlık Müdürlüğü başta olmak üzere çeşitli kamu kurumlarından bugüne kadar 1085 personel açığa alındı. 879 kişi hakkında da işlem yapılırken, aynı soruşturmada 132 kişi tutuklandı.

Kastamonu’da FETÖ/PDY soruşturmasına 10'u polis, 11 gözaltı

Kastamonu’da,FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, 10’u polis, 11 kişi gözaltına alındı.

Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında bugün öğleden sonra Kastamonu Emniyet Müdürlüğü'nde görevli 6 şube müdürü, 3 emniyet amiri ve 1 komiser yardımcısı olmak üzere 10 polis ile emniyet görevlileri ile ilişkisi olduğu tespit edilen 1 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda çeşitli belgelere de el konuldu.

Şüphelilerin sorgularının ardından adliyeye sevk edileceği belirtildi.

Kayseri Şeker Fabrikası eski Genel Müdürü ile Boğazlıyan Şeker Fabrikası Müdürü, FETÖ'den tutuklandı

Yozgat'taki FETÖ/PDY soruşturma kapsamında Kayseri Şeker Fabrikası eski Genel Müdürü Levent Benli, Genel Müdür Yardımcısı ve İşletme Müdürü Mehmet Özoğul ile Boğazlıyan Şeker Fabrikası Müdürü Bilal Karaköse tutuklandı, 3 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Yozgat'taki FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürlüğü'nden geçtiğimiz hafta istifa eden Levent Benli, Genel Müdür Yardımcısı ve İşletme Müdürü Mehmet Özoğul ve Boğazlıyan Şeker Fabrikası Müdürü Bilal Karaköse'nin de aralarında bulunduğu 6 şüpheli gözaltına alındı. Yozgat'ın Boğazlıyan İlçesi'ndeki Kayseri Şeker Fabrikası'nın entegre tesislerinde usulsüzlük yaptıkları, himmet adı altında para toplayarak FETÖ’ye sistematik şekilde finansman sağladıkları ve FETÖ'ye bağlı kişileri terfi sınavlarında yüksek mevkilere terfi ettirdikleri, örgüte bağlı olmayan kişileri psikolojik baskı uygulanarak istifaya zorladıkları veya iş akitlerinin feshedilmesi olayına karıştıkları iddia edilen şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından Boğazlıyan Adliyesi'ne sevk edildi. Şüphelilerden Levent Benli, Mehmet Özoğul ve Bilal Karaköse tutuklandı. O.C., Z.Ş. ve A.Ö ise, adli kontrol ve yurt dışına çıkış yasağı konularak serbest bırakıldı.

Manisa'da tutuklu sayısı 84'e yükseldi

Manisa'da, darbe girişimi sonrası başlatılan soruşturma kapsamında bugüne kadar 1956 kamu görevlisinin görevinden uzaklaştırıldığı belirtildi. 23'ü hakim ve savcı olmak üzere toplam 84 kamu görevlisinin ise tutuklandığı kaydedildi.

Darbe girişimi sonrası Manisa'da başlatılan soruşturmalar sürerken, şu anda, 105 kamu görevlisi gözaltında olduğu, 23'ü hakim ve savcı 84 kamu görevlisinin ise tutuklandığı açıklandı. Ayrıca 63 kamu görevlisinin adli kontrol şartıyla, 13 kamu görevlisinin ise Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nce serbest bırakıldığı belirtildi. 9 kamu görevlisinin ise ihraç edildiği belirtildi.

OHAL kapsamında il genelinde 29 okul ile 37 yurt, etüt ve kurs merkezleri, 19 dernek ile 1 sendika temsilciliği kapatıldı. Ayrıca 14 derneğin ise faaliyetleri 2 ay süreliğine durdurulduğu, 1449 kamu personelinin ise pasaportlarının iptal edildiği açıklandı.

Çorlu’da 4 öğretmen tutuklandı

Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi’nde FETÖ/PDY'ye üye oldukları gerekçesiyle ifadelerinin ardından adliyeye sevk edilen 24 öğretmenden 4’ü tutuklandı.

Çorlu İlçesi’nde askeri darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında 24 öğretmen, Terörle Mücadele Büro Amirliği ekiplerince gözaltına alındı. Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edilen 24 öğretmenden 4’ü tutuklanırken, 21’i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Soruşturma sürüyor.

Sivas'ta avukatlara FETÖ operasyonu: 14 gözaltı

Sivas'ta darbe girişimi sonrası başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 11'i avukat 14 kişi gözaltına alındı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki bir grup askerin darbe girişimi sonrası Sivas'ta başlatılan soruşturmalar sürüyor. Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin Sivas'ta yaptığı operasyonda Avukatlar D.S., Ö.N., E.Ö., H.İ.B., F.S., İ.Ö., R.Ö., Ü.D.G., B.T., R.H., E.C. ile İ.B., M.G. ve S.G. gözaltına alındı. Avukatların ev ve bürolarında arama yapılırken, bazı bilgisayar ve evraklara el konulduğu belirtildi. nra Numune Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen şüphelilerin Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemleri devam ediyor.

Düzce'de FETÖ/PDY soruşturmasında 9 tutuklama

Düzce'de, FETÖ/PDY soruşturmasında aralarında öğretmen ve polislerin de bulunduğu 9 kişi tutuklandı.

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 9 kişi adliyeye sevk edildi. 4'üncü sınıf emniyet müdürü Oğuz Karaca, komiser yardımcıları Ercan Çınar, Ali Akkaya, emniyet amiri Reşit Özyurt, polis memuru Mustafa Orhan Tekin, Düzce Üniversitesi'nde görevli memur Barış Yılmaz, öğretmenler Ersin Artan, Muzaffer Yıldırım ve inşaat mühendisi Suat Altınova tutuklandı.

Soruşturmada infaz koruma memurları Yusuf Ç., Mehmet S., Bilal S., Yakup N., Abdurrahman T., Muhammet K. ve Aydın G. ile komiser yardımcıları Muhammed Ü. ve Serdar D. ise, gözaltına alındı. Adreslerinde arama yapılan şüpheliler Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Tokat'ta Vakıflar Bölge Müdürü ve 8 kişi gözaltına alındı

Tokat'ta FETÖ/PDY yönelik yürütülen soruşturma kapsamında aralarında Tokat Vakıflar Bölge Müdürü İsmail Aktaş'ın da bulunduğu 9 kişi gözaltına alındı.

Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki FETÖ/PDY terör örgütü mensubu bir grup askerin darbe girişimi sonrası Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sürüyor. Bu kapsamda polis dün gece aralarında Tokat Vakıflar Bölge Müdürü İsmail Aktaş'ın da bulunduğu 9 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişilerin emniyetteki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

Rize'de adliye çalışanı 10 memur gözaltına alındı

RİZE’de,FETÖ soruşturması kapsamında Rize ve Pazar adliyelerinde görevli 10 memur gözaltına alındı.

Rize Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince FETÖ soruşturması kapsamında, Rize ve Pazar adliyelerinde görev yapan, aralarında Yazı İşleri Müdürleri ve katiplerin de yer aldığı 10 memur gözaltına alındı. BU kişilerin, örgüte yönelik soruşturmalarla ilgili bilgileri UYAP sistemi üzerinden temin ederek örgüt mensuplarına aktardıkları öne sürüldü. Sağlık kontrolünden geçirilen şüphelilerin sorguları sürüyor.

Gaziantep'te FETÖ'ye 9 tutuklama

Gaziantep'te, darbe girişimi ardından başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan, aralarında kapatılan Zirve Üniversitesi ile kayyum atanan Naksan Holding'in yöneticilerinin de bulunduğu 9 kişi tutuklandı.

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 15 Temmuz darbe girişimi ardından FETÖ/PDY'ye yönelik başlatılan soruşturmaların sürdüğü belirtildi. Başsavcılık açıklamasında, soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen 9 kişinin tutuklandığı belirtilerek şöyle denildi:

"Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığımızca daha önce hakkında işlem başlatılarak gözaltına alınan Mehmet İhsan Palta (Zirve Üniversitesi Genel Sekreteri) Osman Kale (Zirve Üniversitesi personeli), Mehmet Fatih Süzer (Zirve Üniversitesi idarecisi), Hüseyin Uğur Yardım (İpek Kültür ve Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti), Mustafa Kanidağlı (Diş Hekimi- İpek Kültür ve Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti), Ali İhsan Cuvoğlu (Esnaf- İpek Kültür ve Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti), Murat Zar (Naksan Holding İstanbul Şube Müdürü) Cihan Dağcı (Naksan Şirket Ortağı- İpek Kültür ve Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti), Ercan Tercan (İnfaz Koruma Memuru) tutuklanarak cezaevine gönderilmişlerdir."

Açıklamada ayrıca yürütülen soruşturma kapsamında 1 cezaevine personeli ile 1 özel okul öğretmeninin de gözaltına alındığı kaydedildi.

Şanlıurfa’da 21 asker tutuklandı

Şanlıurfa’da, darbe girişimine destek verdikleri gerekçesiyle mahkemeye sevk edilen 69 askerden 21'i tutuklandı.

Şanlıurfa’da, askeri darbe girişimi ardından başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında; 20'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı ile İl Jandarma Komutanlığı'nda görevli 69 rütbeli asker gözaltına alındı. Sorgu ardından dün gece adliye sevk edilen askerler, sabaha karşı tutuklanmaları istemiyle nöbetçi mahkemeye çıkarıldı. Mahkeme 21 subay, astsubay ve uzman çavuşun tutuklanmasına karar verdi. 3 asker serbest bırakıldı. 45 asker ise adli kontrol koşuluşya serbest bırakıldı.

FETÖ/PDY soruşturmasında belediye meclis üyesine gözaltı

Zonguldak'ın Ereğli İlçesi'nde FETÖ/PDY soruşturmasında belediye meclis üyesi avukat Ak Partili Nazım E., iş adamı Erol B. ve imam Hamza L. gözaltına alındı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında polis ekipleri, Nazım E. ile birlikte Erol B., Hamza L., esnaf Adem A., İsmail H.B. ve polis Murat Y.'nin ev ve işyerlerinde eş zamanlı arama yaptı. Delil niteliği taşıyan bilgisayar, belge ve dökümanlara el konuldu. Gözaltına alınan belediye meclis üyesi Nazım E., Erol B. ve Hamza L., hastanedeki sağlık kontrollerinden sonra Emniyet'e götürüldü. Ev ve iş yerlerinde bulunamayan diğer 3 kişi ise aranıyor.

Yalova’da FETÖ/PDY operasyonunda 31 gözaltı

Yalova’da FETÖ/PDY operasyonu kapsamında 31 kişi gözaltına alındı.

Yalova Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma doğrultusunda İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince bugün bazı adreslere eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi. Operasyonda, FETÖ/PDY'ye finansal destek sağladıkları öne sürülen ve kapatılan Yalova Aktif Sanayiciler ve İş Adamları Derneği (YASİAD) eski Başkanı ile bazı işadamlarının da aralarında bulunduğu 31 kişi gözaltına alındı. Sorgulamalarına başlanan zanlılar, 'Terör örgütü üyesi olmak' ve 'Terör örgütüne yardım ve yataklık' suçlarından adliyeye çıkartılacak.

Niğde eski İl Jandarma Komutanı tutuklandı

Niğde'de FETÖ/PDYsoruşturması kapsamında, gözaltına alınan eski İl Jandarma Komutanı Albay İbrahim Taşkın ile 3 asker tutuklandı.

Darbe girişiminin ardından Niğde Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında daha önce açığa alınan Albay İbrahim Taşkın ile 1 binbaşı, 1 teğmen, 1 astsubay, 1 uzman çavuş Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından gözaltına alındı. Sorgularının ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden İbrahim Taşkın ve 3 asker tutuklanırken, teğmen serbest bırakıldı.

Demre'de FETÖ/PDY operasyonunda 4 tutuklama

Antalya'nın Demre İlçesi'nde FETÖ/PDY operasyonu kapsamında 4 kişi tutuklandı.

Demre Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 12 kişi gözaltına alındı. İşlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden Hasan Yıldız, Ali Bodrumlu, Adem Tülü ve Ahmet Hancı tutuklandı. Gülsüm Otlu, Şefika Hancı, Erdal Sarıca, Şükrü Otlu, Ali Kıtır, Yunus Nalcı, Muhammed Kazım Toy ve Mert Yusuf Kapar ise denetimli serbestlik koşuluyla tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

İlçede şu ana kadar FETÖ/PDY soruşturmasında 12 kişi tutuklandı.

Bursa'da FETÖ/PDY Operasyonu devam ediyor

Bursa Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerin başlattıkları, FETÖ/PDY operasyonu kapsamında aralarında işadamı ve polislerin de bulunduğu 22 kişi daha gözaltına alındı.

Başarısız darbe girişimi ardından FETÖ/PDY'ye yönelik operasyonlarını yoğunlaştıran Bursa Cumhuriyet Savcılığı ve Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri bu sabah düzenlenen eş zamanlı operasyon ile adresleri daha önceden belirlenen 22 kişiyi gözaltına aldı. Bu kişilerin arasıda işadamı ve polislerin olduğu belirtilirken, gözaltıların devam edeceği kaydedildi.

Geçen hafta Ankara'da gözaltına alınan Bursa eski Valisi Şahabettin Harput ile Bursa'da gözaltına alınan eski İl Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya ve işadamlarının sogrulamaları devam ediyor. Harput ile Kahya'nın bu hafta adliyeye çıkartılabileceği belirtildi.

Alanya'da FETÖ/PDY operasyonunda 22 tutuklama

Antalya'nın Alanya İlçesi'nde FETÖ/PDY operasyonunda gözaltına alınan 30 şüpheliden 22'si tutuklandı. Aralarında turizmci Cömertoğlu ailesinden 3 ismin de bulunduğu 8 kişi ise serbest bırakıldı.

Alanya'da FETÖ/PDY operasyonu kapsamında geçen 27 Temmuz'da gözaltına alınan ve dün sabah Alanya Adliyesi'ne sevk edilen Turizmci Tolga Cömertoğlu, amcası Ufuk Cömertoğlu, oğlu Alper Cömertoğlu ile esnaf, turizmci, işadamı, doktor, avukat, öğretim üyesi ve öğretmenlerin de aralarında bulunduğu 29 şüphelinin yanı sıra dün gece savcılık talimatıyla gözaltına alınan işadamı Emin Özcan'ın işlemleri tamamlandı. Şüpheliler, 'FETÖ/PDY terör örgütüne üye olmak' ve '6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanuna muhalefet' iddiasıyla mahkemeye sevk edildi.

8 KİŞİ SERBEST

Şüphelilerden turizmci Tolga Cömertoğlu, Ufuk Cömertoğlu, Alper Cömertoğlu ve gazeteci Muammer Soylu tutuksuz yargılanmak üzere, işadamları Mustafa Yücel, Mehmet Salur ve Hüseyin Erkek adli kontrol şartıyla, Emin Özcan ise savcılık talimatıyla serbest kaldı.

ŞXüpheliler İsmail Akpınar, Ali Rıza Özer, Akif Kaptanoğlu, Ali Sinanoğlu, Ali Gürkan Demircan, Ali Sağıroğlu, Kenan Polat, Hasan Uysal, Ali Taşar, Mehmet Özkan, Ali Kemal Sarıibrahim, Mustafa Duran, Mehmet Koçyiğit, Yakup Yusuf Sırma, Bolat Zübeyr Çomak, Sinan Karakoyunlu, Osman Yeşilkaya, Çağlayan Emeksiz, Muhammed Kocabey, Rahmi Kara, Hüseyin Helvacı ve Ahmet Güvenli ise çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Adliyeden çıkarılarak otobüslere bindirilen şüpheliler Alanya L Tipi Cezaevi'ne götürüldü.

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nün FETÖ 'imamları' yakalandı

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü, FETÖ/PDY kapsamında aralarında emniyet müdürlüğünden, şubelerden ve polis eşlerinden sorumlu imamların da bulunduğu 30 kişiyi gözaltına aldı. 7 imam ile 23 polis adliyeye sevk edildi.

Kocaeli Emniyet Müdürlüğü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında emniyetin içerisindeki yapılanmaya yönelik operasyon gerçekleştirdi. Aralarında Kocaeli Emniyet Müdürlüğü'nden sorumlu imam B.D. ve M.E., kaçakçılık ve organize suçlarla mücadele şubesinden sorumlu K.D, Derince ve Körfez ilçe emniyet müdürlüklerinden sorumlu S.E., istihbarat şubeden sorumlu M.K. ve F.C. ile polis eşlerinden sorumlu B.C. gözaltına alındı. 7 imamın emniyet müdürlüğünün dışındaki kurumlarda görev yaptıkları öğrenildi.

Soruşturma kapsamında Emniyet Müdürlüğü'nün farklı birimlerinde görev yapan 23 polis de gözaltına alındı. 23 polis arasında görev yaptıkları şubelerden sorumlu terör örgütü sorumlularının da olduğu öğrenildi. Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerin ardından aralarında 2 kadının bulunduğu 30 kişi bu sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi.

Konya'da FETÖ/PDY operasyonu: 30 kişi gözaltına alındı

Konya'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik hakkında yakalama kararı çıkan aralarında işadamı ve akademisyenlerinde bulunduğu 73 kişiden 30'u gözaltına alındı.

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından darbe girişimi ardından FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında bugünde ikinci dalga operasyonu gerçekleşti. Haklarında yakalama kararı verilen, aralarında işadamı ve akademisyenlerin bulunduğu 73 kişiden 30'u gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında örgüte grup sohbet toplantılarında finans toplayan örgütün bölge imamları ile eyalet imamlarına karşı sorumlu olan kişilerin olduğu belirtildi. Sohbet toplantılarında özellikle akademisyenlerin, örgüte bağış adı altında himmet parası vermesi konusunda işadamlarını yönlendirdikleri ileri sürüldü. Gözaltına alınan şüpheliler, Meram Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra sorgulanmak üzere Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'ne götürüldü.

13 Ağu 2016 - 10:28 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Edessa TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Edessa TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Edessa TV editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Edessa TV değil haberi geçen ajanstır.