Cumhurbaşkanı Erdoğan 6 yıl aradan sonra Atina’da!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 yıl aradan sonra geldiği Yunanistan’da temaslarına başladı. Atina Elefterios Venizelos Havalimanı’nda inişinin ardından Yunanistan Cumhurbaşkanlığı’na hareket eden Erdoğan, burada Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 6 yıl aradan sonra Atina’da!
Cumhurbaşkanı Erdoğan 6 yıl aradan sonra Atina’da!
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan’ın başkenti Atina’da Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou ile bir araya geldi.

“Bardağın dolu tarafıyla konuşmak daha hayırlı olacaktır”

Görüşme öncesinde basına açıklama yapan Erdoğan şunları belirtti:

Cumhurbaşkanı Erdoğan 6 yıl aradan sonra Atina’da!
“6 yıl aradan sonra burada bulunmaktan mutluluk duyuyorum. Öncelikle 5’inci yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantımızın Türkiye ve Yunanistan arasında yeni bir dönemin güçlenerek devamına vesile olacağına inanıyorum. Bugün geniş bir bakanlar heyetiyle buradayız. Bakanlarımız birbirleriyle, muhataplarıyla gayet anlamlı bilinçli görüşmeler yapacaklar. Hedef, aramızdaki 5,5 milyar dolarlık ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkarmak. Bu konuda hangi alanlarda ne gibi adımlar atabiliriz, bunları görüşeceğiz” 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 yıl aradan sonra geldiği Atina’da Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ile görüşme gerçekleştirdi. İkili, daha sonra ortak basın toplantısı için kamera karşısına geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

“Yunanistan’ı son olarak 2017 yılında ziyaret etmiştim. Bu, 6 yıl aradan sonra Türkiye’den Yunanistan'a devlet başkanı düzeyinde yapılan ilk ziyaretti. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyimizin beşinci toplantısı vesilesiyle tekrar Atina’da bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Şahsıma ve heyetime gösterilen hüsnü kabul için Başbakan Sayın Miçotakis’in nezdinde Yunan makamlarına teşekkür ediyorum” 

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Münasebetlerimizde mevcut olumlu ivmeyi daha da geliştirmek istiyoruz. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyimizin beşinci toplantısını 7 yılın ardından bugün gerçekleştiriyor olmamız, bu niyetimizin bir göstergesidir. Bir sonraki toplantı için bu kadar ara vermeyeceğimizi ve kuruluş bildirgesinde ifade olunduğu üzere yılda en az bir kez bu buluşmayı gerçekleştirmenin her iki ülke için de hayırlı olacağını düşünüyorum” 

“Yaklaşık 5 milyar dolar civarında olan ticaret hacmimizin 10 milyar dolara çıkarılmasında mutabık kaldık”

Miçotakis ile ikili görüşmede iş birliğini geliştirmek maksadıyla atılabilecek adımları ele aldıklarını belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“Üst düzey temasların devamı çerçevesinde aramızdaki diyalog kanallarının her seviyede açık tutulmasının önemini vurguladık. Başbakanlığım döneminde teşkil edilen Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi mekanizmasının ilişkilerimizin olumlu yönde ilerletilmesine katkı sağladığının altını çizdim. Dostane İlişkiler ve İyi Komşuluk Hakkında Atina Bildirgesi ile ilişkilerimizi geliştirme yönündeki irademizi en üst seviyede teyit etmiş olduk. 2021 yılında oluşturulan ortak eylem planı çerçevesindeki çalışmaların somut neticelerini görmekten ayrıca memnuniyet duyuyoruz. Sayın Başbakan ile görüşmemizde şu an itibari ile yaklaşık 5 milyar dolar civarında olan ticaret hacminin 10 milyar dolara çıkarılmasında mutabık kaldık. İpsala-Kipi sınır kapısında ikinci köprü inşası gibi ulaştırma projelerinin önemine işaret ettik. Ayrıca gerek turizm, gerek kültürel alanda ilişkilerimizi geliştirmek istiyoruz” 

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanlığı’nda gerçekleştirilen görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuştu. Kyriakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği basın toplantısında, şunları söyledi:

"İki ülkenin çok iyi bir şekilde bir arada, sakin bir ortamda ilişkilerini devam ettirmesi çok önemli"

Görüşmenin detaylarına değinen Miçotakis, gelişen ilişkilerin gelecekte daha da ilerleyeceğini belirterek şunları kaydetti:

Cumhurbaşkanı Erdoğan 6 yıl aradan sonra Atina’da!
“Yunanistan'ın Türkiye'ye Avrupa sürecinde sağlayacağı destek meselesini de ele aldık. Vize meselesinde de Türk öğrencilerle Avrupalı öğrenciler arasında daha yakın bir işbirliğinin sağlanması için vizeden muaf tutulma meselesini de ele aldık. Biz aynı zamanda Doğu Ege'de bütün yıl boyunca 7 günlük bir süre ile vizeden muaf tutularak Türk vatandaşlarının Doğu Ege adalarını ziyaret etme serbestisini bir karar olarak ele aldık” 

Azınlık meselesinin iki ülke arasındaki anlayışın ve bu olumlu yaklaşımın düzeltilmesi açısından bir köprü rolü oynadığını söyleyen Miçotakis, şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Cumhurbaşkanı ile çevremizde cereyan eden olayların analizini, çözümlemesini yaptık. Ve bütün aşırı tavırların bertaraf edilmesi, bunlardan kaçınılması ve aynı zamanda insani değerlere saygı ve silahsız sivillerin korunması konusunda hemfikir kaldık” 

Kıbrıs konusunda Birleşmiş Milletlerin Güvenlik Konseyi'nin kararlarının kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Miçotakis, şu ifadelere yer verdi:

“Kıbrıs konusunda gelişmeler bu doğrultuda olmalıdır” 

Erdoğan, Sakellaropoulou ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan'ın başkenti Atina’ya resmi ziyaretinde Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou ile makamında bir araya geldi. Sakellaropoulou görüşme öncesi yaptığı kısa açıklamada, şunları söyledi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan 6 yıl aradan sonra Atina’da!
"Bu yıl ülkelerimizde yaşanan trajediler gösterdi ki dayanışma hissi ve zor şartlarda destek, iki halkı birleştiren ortak özellik”

Bu durumun iki ülke arasındaki iş birliğinin derinleştirilmesi, gerginlikleri bertaraf edecek iklimin oluşturulması ve karşılıklı siyasi irade için güçlü bir temel oluşturduğuna işaret eden Sakellaropoulou şu ifadeleri kullandı:

“İki ülkenin iş birliği içerisinde beraber çalışması ve olumlu hava içerisinde barışa, refaha, uluslararası hukuka saygı bazında bütün bu değerleri daha ileriye götürmemiz çok açık şekilde karşımıza çıkmaktadır. Yunanistan ile Türkiye’nin mevcut bu ortak pozitif siyasi iradeyi geliştirmesi her zamankinden daha elzem”
Cumhurbaşkanı Erdoğan 6 yıl aradan sonra Atina’da!


Çeşitli hususlarda iki ülkenin farklı yaklaşımlarının bulunduğunun bilincinde olduklarını dile getiren Sakellaropoulou, şeklinde konuştu:

“Fakat bu bilinçle ortak çalışmak, iş birliğini yürütebilmek sanırım bölgedeki barış ve refahı koruyup daha ileri düzeylere götürebilecektir” 

İlişkilerde yapıcı iklimin korunması ve buna yatırım yapılmasının önemine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Sakellaropoulou, sözlerine şu sözlerle devam etti:

“Bugün 6 yıl aradan sonra Yunanistan'da olmanızın bu olumlu ruhu yansıttığına inanıyorum” 

Cumhurbaşkanı Sakellaropoulou, konuşmasını şu şekilde sonlandırdı:

"Bu düşüncelerle dost Türk halkına refah ve barış temenni ediyorum. 5. Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) Toplantısı çerçevesinde yapıcı görüşmeler diliyorum”

Cumhurbaşkanı Sakelaropulu, Erdoğan’a Türkçe “Çok teşekkür” diyerek basın toplantısını bitirdi.

07 Ara 2023 - 16:29 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Edessa TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Edessa TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Edessa TV editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Edessa TV değil haberi geçen ajanstır.