Urfa'daki hekimlerden yüksek vergi açıklaması!

Şanlıurfa Tabip Odası, aile hekimlerinden yüksek miktarda vergi alınması nedeniyle basın açıklaması düzenledi.

Şanlıurfa Tabip Odası tarafından aile hekimlerinden alınan yüksek miktardaki vergi nedeniyle basın açıklaması düzenlendi.

Haliliye 4 No’lu Osman Gazi Ticaret Borsası Aile Sağlığı Merkezi önünde yapılan basın açıklamasına Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Fırat Erkmen, SES Şube Eş Başkanları Ferhat Demir ile Figen Saat ve çok sayıda hekim katıldı.

Şanlıurfa Tabip Odası adına açıklamayı okuyan Kemal Yüksekyayla, konuşmasına şu şekilde başladı:

“Maalesef bildiğiniz gibi milyon dolarlık şirketlerden giderler gösterilerek vergileri silinirken biz kamu emekçileri daha maaşlarımız yatmadan bile yüzde 35’e varan vergi kesintisi ile karşılaşmaktayız. Bizler tabii ki yurttaş olarak vergi vermeyelim demiyoruz, tabii ki vergi verelim. Ancak bu vergilerimiz ocak ayından aralık ayına kadar sabit olsun ve yüzde 15’te sabitlensin talebinde bulunuyoruz ve bu haklı talebimiz gerçekleşene kadar da eylemlerimiz devam edecektir.”

‘SAĞLIK ÇALIŞANLARI ENFLASYON KARŞISINDA HER GEÇEN GÜN FAKİRLEŞİYOR’

Sağlık çalışanlarının enflasyon karşısında fakirleştiğini öne süren Yüksekyayla, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: “Vergide adaleti güçlendirmek için önemli düzenlemeler yaptık’ diye açıklama yaparken sağlık çalışanları her ay ücretlerinden kesilen yüksek vergiler yüzünden artan enflasyon karşısında her geçen gün fakirleşiyor.
Sadece 2021 yılında başlatılan kur korumalı hesaplarından kazanılan paralardan bile vergi almayan, gelire göre vergi adaletsizliği yaratan hükümetin son açıklamaları, yeni tasarruf paketi programı inandırıcı olamıyor.
Bugün 15 Mayıs, ücretlerimizi aldığımız gün, Nisan ayında hak ettiğimiz ücretlerimizden her ay olduğu gibi bu ay da yüksek vergi kesintisine uğradık.  
Her malın ve hizmetin fiyatı sürekli artarken bizler her ay ücretlerimizden yapılan yüksek vergi kesintileri nedeniyle eksilmiş ücret alıyoruz.
Sadece sağlık çalışanlarından değil ücretli kesimlerin tümünden düşük ücret, yüksek vergi kesintileri ve dolaylı vergilerin yüksekliği ile toplumda gelir ve vergide eşitsizlik, adaletsizlik yaratmıştır.
21 Şubat 2024 tarihinde başlattığımız, her hafta Çarşamba günleri tüm ASM binalarında ve hastane önlerinde ‘Vergide adalet İstiyoruz’ eylemlerimiz on birinci haftasında devam ederken hükümetin yüksek enflasyon karşısında tasarruf tedbirleri paketi adı altında çalışanlara yeni yükler getirmesini kabul etmeyeceğimizi mevcut vergi yükünün çalışanların sırtına yüklemesine seyirci kalmayacağımızı bildirmek isteriz.
Aile Hekimliği çalışanlarından her ay giderek artan oranda yüzde 35 e varan vergi kesintilerine son verilmesini, ücretlerimizden yapılan vergi kesintilerinin her ay sabit ve en fazla %15 oranında olmasını istiyoruz. Bunun için on bir haftadır yürüttüğümüz Çarşamba eylemlerini sonuç alana dek süresiz sürdüreceğimizi buradan bir kez daha bildiriyoruz.”

BAKAN ŞİMŞEK’E 5 SORU

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e 5 soru yönelten Yüksekyayla, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Maliye Bakanı Şimşek’ten yanıtlaması için on birinci eylem haftamızda sorularımızı yineliyoruz:
1. Bizlerden ek vergi kesintileri yaptığınız oranlarda vergi aldığınız şirket var mı?
2. Vergisini sildiğiniz, yüksek vergi muafiyetleri sağlayarak kamudan beslediğiniz şirketlere desteğinizi kesecek misiniz?
3. Sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını vermeyi, haksız ve adaletsiz vergi kesintilerinden vazgeçmeyi düşünüyor musunuz?
4. Halkımızdan alınan adil olmayan ekonomik ve sosyal eşitsizliğe kaynaklık eden dolaylı vergileri azaltmayı düşünüyor musunuz?
5. Kamuda gösterişe, şatafata, israfa dayalı harcamaların son bulacağını söylediğiniz tasarruf paketinin çalışanların sırtına yeni yükler getirmeyeceğini söyleyebilir misiniz?
Halkın sağlık hakkı, sağlık çalışanlarının haklı mücadelesi ve vergi adaleti için yürüttüğümüz mücadele sonuç alınana dek sürecek. Bu mücadeleye katılımınız için tüm mağdur olan çalışanları ve halkımızı Çarşamba eylemlerimize davet ediyoruz”.

15 May 2024 - 14:58 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Edessa TV Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Edessa TV hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Edessa TV editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Edessa TV değil haberi geçen ajanstır.